Durdurulamazsa Neler Olacak?

yazdır / print
Ünlü gazeteci F. William Engdahl’ın tabiriyle “mahşerin dört atlısı”ndan dördüncüsü olan ünlü ilaç üreticisi Novartis, tehlikeli bir oyun oynuyor.

Novartis ve AstraZeneca firmalarının 2000 yılında birleşmesi sonucu 6,8 milyar dolarlık bir tarım ve kimyasal şirketine dönüşen Syngnta firması; halen ‘Novartis ilaç’ markasının da ticari sahibi ve bu isimle ilaç üretimine devam ediyor.

İsviçre merkezli ancak çok uluslu bir şirket olan Syngnta, dünyanın en büyük GDO üreticilerinden biri. Yöneticilerinin çoğu İngiliz olan firma, zehirli kimyasalları nedeniyle sık sık dünya basınına malzeme oluyor.

Ürünleri, süt üretimini sekteye uğrattığı için davalık olan Novartis (Syngnta); ABD’li ‘Epicyte Şirketi’nin Eylül 2001’de “Gebeliği engelleyen Mısır ürettik. Sperm öldürücülü antikorlar üreten mısırlarla dolu bir seramız var” açıklamasından sonra bu firma ile gebelik engelleyici ilaç geliştirme proje ortaklığı kurar.

Doktorların ifadesine göre kronik ‘Miyeloid Lösemi’ tedavisinde etkili bir ilaç olan Imatinib Mesylate‘ın üreticisi olan Novartis’in Hindistan’da başlattığı savaş ve bu savaşta kullandığı tehdit, adeta lösemili çocukların hayatlarına mâl olacak cinsten.

Bu ilaç Novartis’in dışında; Hintli Natco, Cipla, Ranbaxy ve Hetero gibi birçok firma tarafından da üretiliyordu. Novartis, geçtiğimiz günlerde Imatinib Mesylate’ın beta kristalin formuna patent almak için Hindistan’da Chennai Yüksek Mahmemesi’nde dava açar.

Novartis’in ürettiği lösemili ilacının Gleevec’le aylık tedavi masrafı 2.500 dolar iken, aynı ilacın Hintli firmalarda üretilen eşdeğerinin aylık toplam tedavi masrafı ise sadece 175 dolar.

Aradaki fark 14 kattan fazla…

Hint Mahkemesi, Novartis’in patent başvurusunu onaylarsa yerel firmalar bu üretimi yapamayacak…

Bunun anlamı ise halen bu ilaçla tedavi görenlerin yüzde 99’unun ilaca erişimi engellenmiş olacak…

Çünkü birçok hasta ayda 175 doları ödeme imkânına sahipken, ezici çoğunluk aylık 2500 doları ödeyemeyecek.

Ayrıca Novartis, bu patent hakkını elde ederse diğer firmalar için örnek oluşturacak ve halen ucuza erişilebilen çok sayıda ilacın üretimi engelleneceği için çok sayıda ilaç aşırı derece de pahalanacak.

Bu hukuksuzluğun engellenmesi için, yüksek bir çığlık gerekiyor! Aksi halde Novartis’in vereceği zarar Hindistan’la sınırlı olmayacak!

Hindistan ucuz ilaç üretiminde “3. Dünya’nın Eczanesi” diye anılan önemli bir oyuncu…

Novartis’in patent hakkını elde etmesi durumunda, Hindistan’ın ürettiği ve ekonomik muadil  ilaç alan 150 ülkede sadece lösemili çocuklar değil tüm hastalar etkilenecek…

Mesela Türkiye, 2008 yılı resmi verilerine göre 10 milyar dolarlık ilaç tüketen bir ülke… Muadil ilaç üretiminin durması durumunda bu rakam 20-30 milyar dolarları bulabilir.

Laboratuar virüsü ‘domuz gribi’nin sözde aşısının üreticisi de olan Novartis, Türkiye’de aşı satan üreticilerden.

Aşı propagandası konusunda o kamera senin, bu kamera benim koşuşturan Sağlık Bakan’ı Recep Akdağ’ın GDO’lu ilaç, kozmetik ve gıdalar konusundaki sessizliğini, bu eş değer ilaç skandalında bozup bozmayacağını da hep birlikte göreceğiz.

Özellikle doktorlarımız eşdeğeri varsa Novartis’in ürettiği ilaçları yazmayarak tepkilerini ortaya koymaları gerekiyor.

Bu konuda her doktor aynı hassasiyete sahip olmayabileceğinden yada konu hakkında bilgi sahibi olamayabileceğinden dolayı hasta ve hasta yakınlarının da reçetelerine, Novartis’e ait ilaçların yazmamaları konusunda doktorlarına hatırlatma yapmaları gerekir.

Ayrıca bu konuda oluşturulan tepki ve boykot sitesine girip imza ile hepimiz destek verebiliriz

Bir cevap yazın