İstanbul’a Metrobüs: ‘Kaş Yaparken Göz Çıkarmakta

yazdır / print

İstanbul’a Metrobüs Uygulamasının Göremedikleri

Prof.Dr. Ahmet Vefik ALP

Başkan’ım ve Meslekdaşım Dr. Kadir Topbaş’ı çok sevdiğim için onu üzebilecek yazılar yazarken çok zorlanıyorum. Ancak, Hocalık var ya, bir türlü kendimi tutamıyorum.

 monorail.jpgIstanbul’un kahreden ulaşımına çözüm olarak Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği Avcılar-Zincirlikuyu ‘Metrobüs’ Projesi yerine yolları daraltmayan, emniyet şeritlerini iptal etmeyen, direkler üzerinde giden ‘Monoray’ Projesi nin daha doğru olacağını daha önce yazıp çizmiştim. Sonrasında Metrobüs’ ün Boğaz Köprüsü üzerinden Söğütlüçeşme’ye kadar gideceğini duydum. Nitekim, bu güzergahta çalışmalar başladı, her taraf kazıldı, delik deşik oldu, Köprü yolunun baharda papatyalarla beyaza bürünen o güzelim yeşil yamaçları da bu arada gitti, gidiyor.

Başkan’ım bu Metrobüs’ü Boğaz Köprüsü üzerinden nasıl ve ne pahasına geçirecek merak ediyorum doğrusu. Monoray yapsaydı bu işi de kolay olurdu.

kuala-lumpur-monorail1.jpgAncak, benim burada değinmek istediğim Metrobüs geldikten sonra iyiden iyiye tıkanan Zincirlikuyu-Avcılar güzergahı, diğer bir deyişle Kentin omurilik yolu. Ancak,  cevabın hazır olduğuna da tahmin ediyorum: ‘Biz toplu taşımı teşvik ediyoruz, özel otoların trafiğe çıkmasını mümkün mertebe kırmak istiyoruz, onun için akışkanlığın azalması esasında bizim hedefimiz. Tıkansınlar, beklesinler, biraz acı çeksinler ki, özel araçlarını bırakıp toplu taşım araçlarına, Metrobüs’e binsinler’

monoraildsd1.jpgDoğru, doğru da eğer Kadir Başkan’ım son iki yıldır aynı güzergahta kavşak projelerine devasa bir servet harcamamış olsaydı, O’nu cesaretinden dolayı gönülden alkışlardım. Ancak, bir taraftan özel otoların akışkanlığını artırmak için yeni kavşaklara inanılmaz kaynaklar harca; diğer taraftan Metrobüs’ün yol ve emniyet şeritlerini iç etmesi nedeniyle nedeni ile arterin akışkanlığının azalması bizi üzmez, zaten amacımız özel otoları trafikten azaltmak deyiver.

Bu bir ikilem, bir çelişki. Damarı daralan kalp hastasına bir taraftan by-pass ameliyatı yapıp diğer taraftan bol sigara içirip yağlı yedirmek gibi bir şey.

Bir tarafta bir yanlışlık var galiba….!

Bir cevap yazın