Türkiye’de Yoksulluk

yazdır / print
Türkiye’de yoksullukla mücadele oranımız nedir? Bugüne kadar ben yoksulluğu bitirmek istiyorum diyen ve bunu bitirmek için gerçekten çabalayan bir anlayış görebildiniz mi?

Ben göremedim…Bazıları göğsünü gere gere Türkiye’de ekonomik anlamda büyük gelişmeler katettiğini belirtiyor. Fakat her nedense bu gelişmelerin hiçbiri de sokaktaki vatandaşa yansımıyor. Dahası yansıtılmıyor!

Eğer gelişmeden kasıt zengin’i daha zengin, fakir’i daha fakir yapmak ve de zengin’e bağımlı kılıp daha kapitalist bir rejime doğru ilerlemekse birilerinin büyük bir yanlışı vardır. Çünkü bu ekonomik anlamda gelişme değildir, ekonomik anlamda zayıflamaktır.

Vatandaşı yoksul olan bir ülke gelişebilir mi?

Yoksullukla mücadele eden insan sayısının çoğunlukta olduğu bir ülke ne kadar gelişebilir ve üretim adına ne derece katkı sağlayabilir ki?

Her gün işsizlikle boğuşan, karın tokluğuna çalışıp çoluğuna, çocuğuna ekmek götürmek için çırpınan insanları bu ülke de görmezden gelemezsiniz.

Dahası bu kadar duyarsız olamazsınız!

İnsanlar aç,

İnsanlar işsiz,

İnsanlar eylemde,

İnsanlar kömüre, makarnaya bile muhtaç!

Bu insanlar dediklerim öz be öz TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin evlatları, öyle yokmuşlarcasına yaşayamazsınız!

Sevgili dostlar, gerek iş açılımları ve yürütülen politikalarla ilgili bugune kadar yoksullukla tam manasıyla mücadele eden bir hükümet görememenin derin üzüntüsü içindeyim. Ne yazık ki Türkiye her geçen daha da yoksullaşan, alım gücü her geçen gün daha da düşen ve artık insanların ekonomik anlamda zorluklarla daha çok boğuşmak zorunda kaldığı bir döneme girdi.

Her gün birilerinin eylemde olduğunu görüyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki eczacılar eylem yapıyor, bir bakmışsınız ki Tekel İşçileri eylemde. Ateş olmayan yerden duman çıkmazmış derler, bu dumanlar her nedense yurdumuz da gittikçe çoğalıyor. Umuyoruz Türkiye adına güzel gelişmelere tanık olalım, diliyoruz ki gülmeyen Türk insanının yüzünü gülerken de görelim ve istiyoruz ki artık bu yaşananlar çok geç olmadan ciddiye alınsın.

Bir cevap yazın