Haz 15 2011

12 Haziran Seçimleri ve Türkiye

Published by at 00:05 under Burhan ÖZFATURA (Dr.)

yazdır / print

12 Haziran Seçimleri ve Türkiye

Dr. Burhan ÖZFATURA

Haziran seçimlerinin adayları belli oldu. Ülkemize hayırlı olsun. İnşallah ,yeni dönemde , TBMM ne , ülkesini gerçekten seven / dürüst/ şahsi çıkarlarını değil halkın çıkarlarını düşünen / tayin –terfi-torpil-iş ve ihale takibi ile Unknown Objectuğraşmayan / cesur , darbe ve tehditlere pabuç bırakmayan / tam bağımsızlığın ve gerçek demokrasinin savunucusu / genel başkanların yüzüne karşı gerçekleri dile getirebilen , daha ilk günden bir sonraki seçimi düşünmeyen / parmak indir kaldır robotu olmayan / çalışkan, araştırıcı ; kişiler gelir. Elbette bu dileklerimin gerçekleşmesinin, pek de kolay olmadığının idrakindeyim. Zira , her seçimde olduğu gibi , bu seçimde de tek otorite , genel başkanlar oldu.

Tabanın sesi , temayül yoklamaları, kurultaylarda verilen sözler, hep havada kaldı. Genel başkanlar, tek hakim olarak, “dikensiz gül bahçesi” listeleri hazırladılar. Kendilerini sorgusuz sualsiz biat etmeyecekleri , listelere koymadılar.

1 – Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, çok büyük bir tasviye yaptı . 101 vekilden , 64 ‘ünü liste dışı bıraktı. 30- 40 yıldır, milletvekilliğini bir meslek haline getirenleri saf dışı bıraktı . Vitrini tam anlamı ile yeniledi. – Bence isabetli davrandı. Yıllardır CHP yi bloke eden kadroları değiştirmiş oldu. – Ancak; Haberal , Balbay , Cihaner ,Oktay Ekşi , Sinan Aygün , Emine Ülker Tahran gibi isimlerin siyaset‘en yarar sağlayacağına inanmıyorum.

Aksine bu isimler, statükoya / darbe teşvikçiliğine / CHP – yargı işbirliğine, gerekçe olarak kullanılacaktır. Aynı tenkitler Alevicilik, Kürtçülük konularında da ileri sürülecektir. Bu açılardan; Özbek, Tuncay Özkan vb. isimlerde gösterilen basiret, saydığım kişilerde de gösterilmeliydi. ADD / ÇYDD vb. derneklerin (ki hiç bir politik güçleri yoktur) gazına gelinmemeliydi.

2- Çetin Doğan gibi , bazı isimlerin , bağımsız aday olmalarına çok sevindim. Zira bu vesile ile gerçek tablo ortaya çıkacak , arkalarında kaç kişinin olduğu görülecektir. Halkın desteği olup olmadığı tespit edilecektir. Aynı durum İzmir ‘den aday olan, Perinçek için de geçerli olacaktır.

3- Engin Alan ‘ın aday yapılması , MHP ye oy ve puan kaybettirecektir.( MHP yönetimi tarafından Ergenekonculara , darbecilere , niçin destek verildiğini anlamıyorum.)

4- BDP ’nin yapısı ve kötü niyetli olması ortadadır.

Demokrasi ile yakından uzaktan ilgileri yoktur.Emir komuta zinciri içinde hareket etmektedirler. İmralı’ya sormadan değil seçime bakkala ekmek almaya bile gidemezler. Eğer seçimler sırasında, Ülkemizin Güneydoğusunda , Devlet otoritesi tam anlamı ile sağlanır; terör – tehdit ve baskılara fırsat verilmezse hezimete uğrayacakları açıktır. Yeter ki bölgemizin halkı huzur içinde ve kendi iradesiyle oy kullanabilsin.

5- Sayın Başbakan , yine tek seçici olarak (aksini iddia etse de) Adalet ve Kalkınma Partisi listelerini tanzim etmiştir. 167 milletvekilini tasviye etmiştir. (aslında bu her dönem tekrarlanan bir stratejidir.Amaç liderin otoritesini hakim kılmaktır.) Şahsen İzmir’de; Ömür Kabak, Necip Kalkan, Mehmet Bayındır vb. gibi değerli isimlerin değerlendirileceğini düşünmüştüm. Ama temayül yoklamaları vs. hiç nazara alınmamış.

6 – Liste dışı kalmış eski milletvekillerini , büyük bir imtihan beklemektedir. Sabır ve gerçek dostluk imtihanı.. Listelerin YSK ‘ya verildiği pazartesi akşamı saat 17:00 dan itibaren , kimin koltuk – kimin gönül dostu olduğu ortaya çıkacaktır. Çoğunun çevresi (hele çok uzun yıllardır vekillik yapanların) tenhalaşacaktır. Yalakalar yeni adayların etrafını sarmaya başlayacaktır. Bu durum, bazılarında büyük boşluk ve mutsuzluk doğurabilir. Halbuki, her zaman, “makam ve etiketlerin geçici olduğu” unutulmamalıdır. İltifatların şahsa değil, koltuklara olduğu, idrak edilmelidir.

No responses yet

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.