Eyl 28 2008

Doktorların Yazısı Neden Kötüdür?

Published by at 00:04 under Osman GÜLSEVER (Dr.)

yazdır / print

Bana gelen sorulardan birisidir bu. Doktorların yazısı neden kötüdür?
Açıkçası benim yazım TIP fakültesini kazanmadan önce de kötüydü. Diğer arkadaşlarım hakkında yorum yapamayacağım. Ancak teoriler şu şekilde:
1- Okulda çok not tuttukları için.
2- Çok fazla hasta baktıkları için yazılarına pek dikkat etmezler.Bence küllüyen yalan. Her üniversitedeki gibi bizim fakültelerde de çok az insan not tutar, diğerleri alabilirlerse onlardan not alırlardı. Biz de fotokopiye bir sürü para bayılırız. Bir çoğumuz not tutmak için fazla tembeldi.

Çok hasta baktığımız için yazımıza özen göstermiyor olduğumuz aslında doğru. Ancak bence yeterli bir sebep değil. Yazısı güzel olan bir insan ne olursa olsun okunaklı bir yazı yazabilir.

Asıl cevap ise bana göre sosyal hayatımızda doktorlar kadar hiç kimsenin yazısı ile çok içli dışlı olmamamızdan kaynaklanıyor. Yani düşünün hayatınızda el yazısını okuduğunuz kaç meslek grubu var ki?

Çok fazla doktorla haşır neşir olduğumuzdan ve algıda seçicilik esasına göre yazısı kötü olanlara daha dikkat ettiğimizden doktorların yazısı kötüdür ön yargısı günümüze kadar gelmiştir bana göre. Gerçekten bazen doktor arkadaşların öyle yazısı var ki kendi yazdıklarını 2. kez bakmalarında kendileri bile okuyamıyorlar. Ben de bazen bu duruma düşüyorum ne yazıkki.

Algıda Seçicilik:  Gördüğümüz nesnelerden ya da olaylardan bizim için bir anlam ifade edenlerine dikkat kesilmemiz. Bazen aynı toplumdaki insanlar içinden sadece hoşumuza giden güzel bir bayanı görürüz. Diğer insanları farketmeyiz bile.

Saygılar.

6 responses so far

6 Responses to “Doktorların Yazısı Neden Kötüdür?”

 1. Hikmet Gezeron 09 Eki 2008 at 19:09

  Algıda seçicilik gibi doktorların yazısıyla ilgili yazdığınız bu yazı da yoruma açıktır. Bana kalırsa bir açıdan yapılan nbu yorum da çok güzel ama alışkınlar bunu bastırıyor sanırımdoktorlarının yazısının özellikle böyle oldugunu düşünüyorum en azından oturmuş bir doktor yazısı bilnci var diye düşünmekten kendimi alamıyorum….elinize kaleminize sağlık…

 2. Dr. Osman GÜLSEVERon 10 Eki 2008 at 08:46

  Yorumunuz için teşekkür ederim.
  Açıkçası her meslekte olduğu gibi doktorluk mesleğinde de çeşitli gruplardan insanlar bulunmaktadır. Bazı arkadaşların yazıları çok güzeldir. Benim gibi yazısı çok kötü olanlar da vardır. Aslında başka hiç bir mesleğin el yazısına bu kadar muhatap olmadığımız için ve algı genel olarak hep eleştirecek birşeyler aradığı için doktorların yazıları içinde kötü olanlara dikkat ederiz. Doktorların yazısı kötü deriz diye düşünüyorum artık.

 3. dildaron 16 Nis 2009 at 20:31

  bence yazınızın hayli tartışma götürür yanları bulunmaktadır.

 4. sedanuron 30 Nis 2009 at 07:37

  yazının çirkinliği konusunda mesleki bir sınıflandırmaya gitmek bence yanlış bir kanaattir. herşeyden önce beyinin düşünme gücüyle, bedenin hareket kabiliyeti arasında 4 kat zaman gecikmesi vardır. bir başka deyişle, beyin 5 kez düşünürken,beden bu düşünceye sadece 1 kez yanıt verir. aradaki zaman gecikmesinde de kişi bedensel eyleminde hızını arttırmak istediği için sonuç düzenli olmaz. bu durum hiperaktif insanlarda, dışa dönük insanlarda çok fazladır. yıllar önce yazımı okuyamadığı için notumu kıran lise öğretmenime savunma hazırlarken bu tıbbi tahlili kullanmıştım. yıllar sonra da -şimdi- öğretim üyesi olarak akademik kariyerimde kürsüde ders anlatırken kullanıyorum… yazısı kötü olan arkadaşların savunmalarını, kişisel yapı ve hızlı düşünme yetenekleri üzerine kurmalarını salık veririm, tecrübeyle sabittir; makul bir açıklamadır 🙂

 5. adminon 30 Nis 2009 at 10:37

  Doktorların her zaman yazısı kötü değil aslında, onlar sadece zamandan kazanmak için hızlı yazıyorlar ve de, bu davranış önemli ölçüde alışkanlık haline geliyor.

  Ayrıca yazarımızın değindiği diğer yönler de başka gerçekler.

 6. Dr. Osman GÜLSEVERon 02 May 2009 at 22:17

  İtiraf ediyorum benim yazım her zaman kötüydü 🙂
  Bu hızlı düşündüğüm anlamına mı geliyor şimdi? Bak bu hoşume gitti 🙂

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.