Ara 15 2009

Gıda Hareketi’nin GDO Rüşveti Takibi

Published by at 00:04 under Kemal ÖZER

yazdır / print
“GDO rüşveti ya doğruysa…”

Gıda hareketi olarak GDO rüşvetinin peşindeyiz. ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nca 2007’de yapılan inceleme’de 2001-2006 yılları arasında, GDO’lu tohum üreticilerince Tarım Bakanlığı’na bağlı çeşitli kuruluşlara ‘rüşvet’ verildiğinin tespit edildiği iddiaları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.  GDO’lu ürün ve bu ürünlere yönelik mevzuat tartışmalarının yoğun yaşandığı bu hassas süreçte, rüşvet iddiaları konuya yepyeni bir boyut kazandırıyor.

ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nun denetiminde ortaya çıkan rüşvet iddiaları hakkında suç duyurusu için İstanbul Adliyesi’ne gelen Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi yönetimi; Tarım Bakanlığı’na GDO’lu pamuk tohumlarının denetimden kolay geçmesi için rüşvet verdikleri iddia edilen Amerika merkezli Delta & Pien Şirketi ve bu şirketin sahibi olduğu Türk Deltapine Şirketi ile rüşvet aldıkları iddia edilen Tarım Bakanlığı yetkilileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular.

Konu hakkında basına bilgi veren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “GDO’nun yararı-zararı tartışmalarını bir kenara bıraksak bile tohum; dünyada yaşamın sürmesi için gerekli olan önemli temel maddelerin en başında gelir ve tohum; ne bir devlet ya da şirketin ne de bir birey mülkü olmayıp insanlığın ortak mülküdür.

Bir canlıdan diğerine gen aktarımı şeklinde yapısı değiştirilen tohum; tüm insanlığın elinden alınarak bir şirketin mülkü haline getirilerek BAĞIMLILIK oluşturulmaktadır. Bu bağımlılık öylesine riskli ve tehlikelidir ki; bir toplum veya ülkenin gelecek yaşamını, ülkeye birkaç şirketin tohumu verip vermemesine bağlı hâle getirir. Sadece bu gerekçe bile tüm insanlığın GDO ile savaşması için yeterli nedendir.

Bu bağlam da 26 Ekim günü GDO’cular hariç diğer taraflarla hiçbir istişarede bulunulmadan çıkarılan GDO’yu meşrulaştıran gece kondu yönetmeliği ile ilgili olarak, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Danıştay’a yaptığı müracaat neticesinde, yönetmelik hakkında ‘yıkım kararı’ verilmiş yani yürürlüğü durdurulmuştur.

GDO tartışmalarının en yüksek düzeye çıktığı günlerde 19 Kasım 2009 tarihli Haber Türk Gazetesi’nin manşeti “GDO’lu pamukta rüşvetin belgesi ABD’den çıktı” şeklindeydi. Haberde GDO’lu tohum üreticilerinin Türkiye’deki şirketleri aracılıyla, GDO’lu tohumların ekimlerinde denetim kolaylığı sağlanması için “rüşvet” verildiği iddiaları belirtilmekteydi.

Tarım Bakanı’nın “Türkiye’de GDO’lu ekim yapılmamaktadır. Ekildiği ispat edilirse istifa ederim” restine karşılı, ABD Menkul Kıymetler Komisyonu’nun resmi inceleme belgesinde; Türkiye’de GDO’lu ürün ekildiği ve denetimlerinde kolaylık sağlanması için 2001-2006 yılları arasında rüşvet verildiği iddiası, hem bakanın meydan okumasını anlamsızlaştırıyor hem de Bakanlığı, TCK’nın irtikâp, denetim görevinin ihmali ve rüşvet maddelerini düzenleyen 250, 251, 252’e muhalefet edildiği iddiası gibi çok ciddi bir ithamla karşı karşıya bırakmaktadır.

İddialar bugüne kadar ne Tarım Bakanlığı’nca ne de adı geçen GDO’lu tohum üretici şirket tarafından maalesef yalanlanmamıştır. Öte yandan konunun Türk Yargısı tarafından incelediğine dair bir bilgiye de erişilmemiştir. Bu nedenlerle Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi söz konusu belge ve haberler ışığında, konunun incelenmesi ve suç unsuru oluşmuş ise ilgililerin cezalandırılması için bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurumuzu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Dileriz ki konu iddia edildiği gibi çıkmaz ve zan altındaki tüm Tarım Bürokrasisi aklanır. Yine dileriz ki, ülkemizde GDO’lu tohumlar ekilmemiş olsun ki; Tarım Bakanının samimi bulmadığımız bu iddiası nedeniyle istifa ile yüz yüze kalmış olmasın.

http://www.gidahareketi.org/Gdo-Yonetmeligini,-Aslinda-Kim-Iptal-Ettirdi–605-haberi.aspx

One response so far

One Response to “Gıda Hareketi’nin GDO Rüşveti Takibi”

 1. Halil DAĞon 15 Ara 2009 at 21:25

  Sayın ÖZER;
  Doğrusu bir önceki siyasi içerikli olan yazınızı okuduğumda katı ideolojik tutumunuzdan dolayı bariz bir hayal kırıklığı yaşamıştım.

  Ancak gerek bu yazınızı okuduktan gerekse bu yazınıza ilişkin kendi girişimlerinizi ve medya haberlerini okuduktan sonra bu gömleğin size daha çok yakıştığını düşündüm. Kesinlikle hakkı teslim edilmesi gereken ve övgüye teşekküre değer çabalar.
  Detaylara girdikçe konuya hepimizden daha vakıf olduğunuzu da görünce bu meyandaki çabalarınıza da en azından ortalama vatandaş düzeyinde destek olmaya da karar verdim. Neden ortalama vatandaş düzeyi derseniz; bu kadarı zaten sorumluluktur, fazlası ise söz vermeye girer ki bilgim olmayan bir alanda ne yapabileceğimi bilmeden söz söylemek söz vermek olur ki buna hazır değilim.

  Allah yar ve yardımcınız biz vatandaşlar da destekçiniz olsun.
  Saygı ve Selamlarla.

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.