Ara 15 2016

Kent Akademisi, 2017 Yılında Makale Yayın Tekniğini Değiştiriyor!

Published by at 17:50 under EDİTÖRDEN

yazdır / print
Değerli okurlarımız;

Bilim camiası için, “Yayınlanmamış bilimsel çalışma, tamamlanmış sayılmaz” ilkesi her daim en can alıcı ilkelerden biridir. Yayınlar, sadece araştırmanın diğer bilim insanlarıyla paylaşımı ve akademik ortamda oluşan sinerjiyi amaçlamaz, aynı zamanda her yayınlanan bilimsel çalışma veya tez, ispatlansın ispatlanmasın, diğer bilim insanları ve dünya kültürü için bir delil veya belge oluşturmayı da sağlamış olurlar. Bu noktada, ister kağıt bası olsun, ister dijital kayıt olsun, bunların arşivlenmiş hali, bilimin sürekliliğinin vazgeçilmez olgusudur.

2017 itibarıyla sizlere çok daha kaliteli, güvenilir ve hızlı hizmet verebilmemiz için dergimiz bir dizi yenilikleri uygulamaya koyacaktır.

  • Dergimiz, yayın ilkesi olarak genel anlamda sosyal bilimlerden makale kabul etsek te, kent yönetimi ve kültürü özelinde, İktisadi ve İdari Bilimler alanında, Mimari çevre vb. multidisipliner alanlarda makaleleri tercih edecektir. Tercih ettiğimiz kategoride yayın sayısı beşi geçmediği takdirde multidisipliner alandan yan alanlarda makaleler kabul edilecektir.
  • Ayrıca, dergimiz, 2017 yılından itibaren DOİ sistemine göre indekslenecek ve open acces sistemine uygun bir veri tabanına oturtulmuş olacaktır.
  • Makale kabulleri, şimdiye kadar olduğu gibi, 2018 yılı sonuna kadar e posta üzerinden yütürülürken, aynı zamanda interaktif ortamda çevrim içi makale yüklemesi (uploudu) yapılabilecektir.
  • Makale özet kısımları sistemimizde açıktan yayınlanırken, makale tam metinlerine PDF formatıyla ulaşılabilecektir. 2017 yılı sonu itibarıyla makalelerin PDF formatına ulaşabilmek için dergiye üyelik gerekecektir. Bu güne kadar  daha çok okunma ve paylaşılma, google indekslerine girme kaygısıyla makaleler açıktan web ortamına aktarılıyordu. Ancak bu yöntem eklenen resimler ve tabloların biçimlendirilmesi konusunda  editörlerimize son derece fazla zaman kaybettiriyordu. Dergimiz yayın akışındaki yoğunluk ve makalelerin hacim olarak genişlemesi nedeniyle bu yöntemi terketmiştir. Ayrıca elektronik dergicilikte makalelerin pdf formatında paylaşılması da neredeyse dünya standardı halini alması bu kararımızda hızlandıran etkisi yapmıştır.
  • Yine 2017 yılı itibarıyla hakem heyetimiz sosyal bilimler alanında kategorik olarak alt bilim alanlarına göre ayrıştırılacaktır.
  • Yayın ilkesi olarak bundan sonraki tüm dönemler için 15 GÜN SÜRE ilkemizi koruyacağız. Bize ulaşan makalelerin yayınına ilişkin 15 gün içinde olumlu veya olumsuz dönüş yapma hizmet standardımızdandır.
  • Dergimiz 2017 yılı ilk yarısında en az bir  yurtiçi indeks sistemine dahil edilecektir.

 

 

Sizlere her geçen gün daha kaliteli ve hızlı hizmet etmek temel yayın ilkemizdir. Yayınımızın tüm bilim camiasına ve ilgililere hayırlar getirmesini temenni ederiz.

 

Yayın Kurulu Adına

Genel Yayın Editörü

No responses yet

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.