Oca 03 2010

Küfürbaz Baykuş

Published by at 00:02 under Sabahattin TALU

yazdır / print
DTP içerisindeki bazı milletvekilleri ile ilgili olarak, “Güvercinler”, “Şahinler” benzetmesi yapılmıştı. Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Aysel Tuğluk gibi, diğerlerine oranla daha ılımlı olanlarına/görünenlerine “Güvercin”, Emine.Ayna gibi sivri dilli olanlarına da “Şahin” deniyordu.

Bu benzetme, mevcut tüm partilerde de vardı, aynen spor kulüplerinde, basın camiasında, şov, sanat ve edebiyat dünyasında, politika arenasında olduğu gibi. Herhangi bir ailede dahi, babaya “Şahin”, anneye “Güvercin” denebiliyordu örneğin.. Bu nedenle, bunda kızılacak, köpürecek bir şey de yoktu.

Baydemir Osman niye kızdı bu kadar?

Anayasa Mahkemesi tarafından DTP’nin kapatılması üzerine, “DTP amblemindeki meşe ağacı nerenize battı” diye Hükümet’e laf atan, bel altı soru önergesi veren Osman, gevşek ağzına gem vuramadı, dur diyemedi. Arkasından, hem Hükümet’e ve hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne salyalarıyla hiddetlenerek “Bizi, güvercin ve şahin diye bölenler için söylüyorum” dedi ve 72 milyonun gözleri önünde içine etti, hem de iki kez.

Akşam, bir televizyon kanalına canlı bağlanan Osman Baydemir (Soyadındaki “Bay” hecesi biraz garip kaçıyor)’in, bir özür dilemesi beklenirken, tersine “Bu bir özgüvendir” dedi. Bir çuval inciri berbat etti Osman efendi. Hemen bez getirdiler tez elden, ancak getirilen bez, ne yazık ki Cafer’in ettiklerine yetmedi.

Gerçekten, CAFER BEZGETİR niye kızdı ki bu kadar? Halbu ki kendisinin, ne “Güvercin” olarak, ne de “Şahin” olarak ismi hiç geçmiyordu ki magazin dünyasında. Buna çok alınmıştı muhtemelen; “Siz beni bir halta benzetemediniz ha! Alın, görün bakalım, ben neymişim!” demişti, tahminen.

Gördünüz mü Osman’ı? O, “güvercin”den de, “şahin”den de üstün ve ünlüydü artık kamuoyunda, özellikle kendi çöplüğünde. Artık ötüyordu Osman.. O bir “BAYKUŞ”tu, Cafer BAYKUŞ’tu, hatta “KÜFÜRBAZ BAYKUŞ”tu artık.

Gerçi, ne farkı vardı ki, bütün bu kuş türlerinin? Hepsi kuş değil miydi, uçmuyorlar mıydı, ötmüyorlar mıydı sonuçta!

Ha, DTP’nin güvercin’i, şahin’i, baykuş’u olmuşlardı, ha Apo’nun kelime sektirmez, yetenekli papağanı, papağanları!

sabahattintalu@gmail.com

One response so far

One Response to “Küfürbaz Baykuş”

  1. Uğur ÖZALTINon 03 Oca 2010 at 13:19

    Sorun da zaten o ya, bir türlü insan olamayışları, insan gibi vicdani düşünemeyişleri.

    DTP açılımı şöye bence Dengesiz Tiksinç Papağanlar

    Belediye otobüslerinde gencecik kızları yakan vahşilerin hamileri

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.