Eyl 24 2008

Türk Dünyasının Dinamizmi, Özel Sektör

Published by at 00:50 under Bilal UÇAR (Prof.Dr.)

yazdır / print
 

Selam ile başlamış olalım ilk yazımıza. Son derece şık ve profesyonelce hazırlanan bu köşe yazarı gazetesinde ben de bu günden itibaren sizlerle olacağım. Şimdiye kadar yakından takip ettim ve benim te tuzum olsun istedim. Emeği geçen site yönetiminden köşe yazarlarına bütün herkesi kutluyorum.

Uluslar arası bir aktör olmam dolayısıyla, sivil ve özel sektör girişimin Türk Dünyası güncel sorunlarını çözümüne katkısı konusunda bir makale hazırlamıştım. Bu makalemde vurguladığım hususları sizinle paylaşmak istedim bu ilk yazımda.

Çağı yakalamada Devletçilik yetersiz kaldığından sivil ve özel girişimin de güncel Türk dünyası sorunlarının hızlı çözümüne katkısında önemliliğinden güvenle uygulanabileceğini Türkiye, AB ve ABD uygulamasıyla açıklamayı amaçladık.

Türk Dünyasının birliği, sosyal ve iktisadi ilerlemesi ve çağı yakalaması için güncellik nelerdir? Güncel sorunlarını (sosyal ve iktisadi siyaset)  hızla çözme ve çağı yakalaması mümkün müdür, çözüm örneği var mıdır sorularıyla olaya yaklaşabiliriz.

Evet, Türk Dünyasının maddi ve manevi birliği ile ve devletçilikten çok yumuşak ve ihtiyaç kadar sivil inisiyatif ve özel girişimle de sorunlarının hızlı çözümü mümkündür. Örnek Türkiye, AB ve ABD tecrübesi başarı ile sonuçlanmıştır.
Türk dünyası güncel sorunlarının çözülmesinde Rusya’nın etkisi nedir? Türk dünyasının tüm sorunlarını çözmek için önemliliğinden Rusya ile de ebedi dostluk, işbirliği ve ittifakı gerekir.

Sonuçta Yurtta ve cihanda sulhçu Türk dünyası birliğiyle güncel sorunlarının devletçilikten çok sivil inisiyatif ve özel girişimle de esnek ve hızlı çözümüne güvenle bakıp uygulanırsa bu geniş coğrafyadaki dinamizme yetişebilmiş olunacaktır.
İlk yazımda fazlaca ayrıntıya girmeden bundan sonraki yazılarımız bu çevreler üzerine şekilleneceğini bildirmek isterim. Tabi esas mesleki alanımızda bu çalışmalarımızda temel öğe olacaktır.

No responses yet

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.