Otelciliğin Gelecek Trendi

yazdır / print
Turizmin yeni olgunlaşan çocuğu “Dizayn Oteller”… Şimdilerin ve geleceğin turizm trendi… İnsanın hayal gücündeki derin öğelerin resmini çizen, yaratıcılığın sunulduğu ilginç mekanlar…. Sıradan otellerin, sıradan tasarımların çok dışında olan, sanatın mimari ile birleştiği kıvrımlar… Farklı konseptler ile kişiye özel odaların oluşturulduğu, turizmde adeta moda yaratan trend Dizayn Oteller…

Tasarım Otel- Dizayn Otel ismine her ne derseniz deyin; beklentinin sürekli değiştiği, hatta değişimin turizmin yaşam kaynağı haline dönüştüğü çağımızda, kalite-şıklık ve özgünlüğün konaklama tesislerine aktarıldığı bu mekanlar, misyonlarını tasarımlarıyla tamamlıyor.

Dünyanın birçok yerinde farklılıkları keşfetmek isteyenlere hizmet veren Dizayn Oteller, bulundukları ülkenin-bölgenin kültürel yapısını, coğrafi özelliklerini de  bir bakıma yansıtıyor:

Karayip Adaları: Ada Otel

Alaska-İsveç-Finlandiya-İsviçre-Kanada: Buz Otel

ABD-Fransa-Meksika-Jamaika-Dominik Cumhuriyeti: Çıplaklar Oteli

Dubai: Çöl Otel

İsveç-Uzakdoğu: Akvaryum Otel

ABD: Beton Çadır Oteli

Meksika: Boğa Güreşi Arenası Oteli

İngiltere: Hapishane Otel

Tayland: Kraliyet Teknesi Oteli

Kanada: Lunapark Otel

Brezilya: Amozon Ormanları Oteli

vb. yeni fikirler ışığında ortaya çıkan mekanlar, sıradanlıktan sıkılmış tatilcilere alternatif konaklamalar sunuyor.

Türkiye de tasarımda diğer ülkelerden geri kalmıyor. “Ürgüp Yunak Evleri” dünyanın en ilginç 10 otelinden birisi olarak (dünyanın en önemli turizm sitelerinden Tripadvisor’un  araştırmasında) listede yerini alıyor. 

Açıldığı zamandan (2007 yılı) bu yana, her sene ödüllere doymayan Antalya’nın en gözde otellerinden “Adam&Eve Hotels”, dünyanın ve Avrupa’nın en iyi tasarım oteli liderliğini elinde tutuyor. Otele adeta ruh veren, sembol tasarım ürünleri “ayna (asla yalnız kalmamak), cam (yaşamsal zenginliği görme arzusu) ve beyaz rengin ağırlık kazandığı mobilyalar (yeryüzü cennetinin saflığı)” ile Adem ve Havva’dan esinlenerek bir cennet yaratılmaya çalışılmış. Romantizmin kokusunun buram buram içine işlediği atmosfer, mekanı en seksi otel yapmayı da başarmış. Ayrıca kör garsonların konuklarına hizmet verdiği “Kör Restoran” da karanlıkta, sıradışı yemek yemeyi merak edenler- daha doğrusu görmeyen gözlerin hissiyatını biraz olsun yaşamak isteyenler için ilginç bir alternatif…

Türkiye’de farklı temalara sahip olan; Titanic Resort Hotel, Agua Fantasy Aguapark Hotel&Spa, Orange County De Luxe Resort Hotel, Queen Elizabeth, Boutigue Hotel Antigue Roman Palace, Concorde De Luxe Hotel, Siam Elegance Hotel&Spa, Venezia Palace Deluxe Resort Hotel vb. tasarım otellerinde, her zevke ve hayale yönelik ayrıntı düşünülmüş. Turizmde beklentiler değiştikçe, tasarımların yer aldığı konaklama tesislerine (mağara otel, ağaç otel, buz otel, akvaryum otel, kapsül otel, tren otel, fantezi otel, uzay otel vb.) de ilgi artıyor.  

Bu noktada düşündürücü olan konu, bundan 50 yıl sonra dizayn edilecek “Tasarım Otel” sizce nasıl olur?

Hayal gücünün ötesinde yolculuğa çıkan insanoğlu, turizmi sizce ne boyutlara taşıyacak?

Bir cevap yazın