Oturup Kına Yakalım: DTP Kapatıldı

yazdır / print
OTURUP KINA YAKALIM: DTP KAPATILDI

DTP kapatıldı ve şükürler olsun vatan bölünmedi. Artık keyifle oturup okey masasında neşemize bakabiliriz. Nasıl olsa tehlike! zamanında sırtımızı dayayabileceğimiz kale gibi yargıçlarımız, dağ gibi anayasa mahkemesi üyelerimiz var.

Memleketin en büyük sorunu olan bölünme tehlikesi geride kaldığına göre asıl şimdi açılım zamanı… (bakın bir bölücü daha diyen kimi sesleri duyar gibiyim. Galiba beni de kapatmaları gerekecek)
Şahsen siyasi partilerin sadece sandıkta cezalandırılmasını esas alıyorum. Onun için hiç düşünsel yakınlık duymadığım DTP’nin kapatılmasına sevinmedim tam aksi üzüldüm.

Anayasa Mahkemesinin oybirliğiyle vermiş olduğu kararı eleştirmeyeceğim. Ancak Yüksek mahkeme “siyaseti dağa havale etme endişesine binaen” farklı bir karar verebilirdi. Kürtlerin hemen hemen yarısının oylarıyla seçilen, desteklenen bir siyasi partinin kapatılmasının “siyaseten” doğuracağı sıkıntıları göz önünde bulundurabilirdi. Ama olmadı. PKK içindeki önemli bir grup da DTP’ nin

kapatılması için elinden yaptı. Son olaylar, Tokat Reşadiye baskını ile bunu daha da körüklediler.
DTP tehlikesi! de kalmadı, artık ülkeyi bölmek isteyenler! ders aldılar ve bu defacto durum tamamen steril, üniter, bloke edilmiş bir ülkenin kurtuluş manzarasını arz eder duruma gelmiştir.
Evet,

Gerçekten de açılımın tam zamanı ve fırsatı kaçırmadan bazı adımlar atılmalı bu açılım kapsamında.
Ne mi yapılmalı?

Öncelikle sembolleşen Norşin ismi iade edilmeli ve başka talepler de olduğu takdirde hiç zorluk çıkarılmadan isimler iade edilmelidir. Benim köyümün ismi (X-ile yazılır) Halifan (Halifeler) idi. Derinçay yaptılar zamanın değişimcileri-dönüştürücüleri! komşu köyümüz Azan’dı (Azizler) Sudurağı yaptılar. Ama hala resmiyet dışında Halifan ve Azizan olarak kullanılır. Yeni isimleriyle tanınmaz bilinmezler.

Bir genelgeyle (yasa değişikliği gerektirmeden) iterlerse hallediliverirler.

Bunu zaman kaybetmeden yürürlüğe koymada hiçbir sakınca olmamalı ve yoktur da. Eğer bunu çok görürseniz bilin ki kardeşlik tehlikededir.

Ülkenin içinde geçmekte olduğu süreç bütün büyük ülkelerde görülen; değişim ve dönüşümlerin sancılarıdır. Büyük ülkelerin büyüktür dönüşümleri. Büyük ülkelerin premodern durumdan uygar, medeni ülke olmalarının ve yüzyıllara temel oluşturacak değişimlerinin ne kadar sancılı olduğunu az çok dünya tarihi bilgisine sahip olanların bildiği muhakkaktır. Bizler de bu sancıları yaşıyoruz.
Unutmayalım ki;

“Karanlığın en yoğunlaşan vakti sabaha en yakın olan andıdır”.
Ve

“sabah yakın değil mi”?..

Yeter ki fecr-i sadık olanını ayırt edebilelim.

Türk-Kürt kardeşliğinin bir daha asla bozulmaması için herkesi bu sabahı kutlamaya davet ediyorum.

Nasıl mı?

Yeni şeyler söyleyerek,

Ezberleri bozarak,

Kardeşliği ömn plana çıkararak,

Kin ve nefreti lügatimizden ebediyen çıkararak
Ve

Bir sıcak el uzatıp;

Merhaba kardeşlik diyerek…

Merhaba kardeşlik!

Oturup Kına Yakalım: DTP Kapatıldı” hakkında 12 yorum

 1. SEAMİ SAYGIN

  DTP’nin kapatılması siyaseten ne ölçüde isabetli olmuştur? Elbette bu konuda herkesin tek görüş içinde olması mümkün değildir. Gerekli de değildir. Ancak yazınızın başlığının hiçte zarif ve nazik olmadığını lütfen teslim ediniz. Başlığın çağrıştırdığı garabet yazınızda aynı ölçülerde değildir. Onu da ben teslim etmeliyim. PKK/DTP’nin Açılım girişimini engellemek ve Kürtlerin tek ve tartışılmaz iradesi görünmek için her türlü vahşeti yaptıkları bir esnada, DTP kapatılmışken, Açılım konusunun daha bir ciddiyetle ele alınması gerekir. Bunda haklısınız. Ne varki açılım için seçtiğiniz misalin isabeti hayli şüphelidir. Eski isim diye sözü edilen yer adlarının kahir ekseriyeti Ermenicedir. Kürtler adına hak isteyenlerin, Kürtler için Ermenice isimleri talep etmelerinin bir garabeti yok mudur? Norşin Ermenicedir. Güroymak ise Türkçedir. Niçin Türkçe Güroymak yerine Ermenice Norşin tercih edlsin?
  Üstelik yer isimleri hakkındaki tartışmalarda bize hatırlatmıştır ki mesela 81 il adının içinde Türkçe olanlar 5-6’yı geçmez. Geri kalanlar, çoğunlukla Rumca, Ermenice, Arapça, Gürcüce vs. Aynı durum büyük ölçüde ilçe adları içinde geçerlidir. Yani Kürtçeyle, Kürtlükle dğrudan bir münasebeti olmayan bu eski yer adlarını istemenin makul bir tarafı var mıdır.
  Şahsen parti yöneticilerinin işlediği var sayılan suçlar için, o şahısların cezalandırılması yerine parti tüzel kişiliğinin kapatılarak cezalandırılmasının yanlış olduğu kanaatindeyim. Bunun yanında PKK’ya eleman toplama ve PKK’nın bütün iddialarını aklayıppaklamaya çalışan bir siyasi partinin de normal bir siyasi parti gibi ele alınması da teslim etmelisinizki yanlıştır. Bu özelliği ile DTP her hangi bir parti değildir.
  Saygılarımla.

 2. Halil DAĞ

  Bu nasıl bir bakış açısı sayın yazar?

  aylardır beni kapatın diye resmen “anıran” bir partinin kapatılmasından daha doğal ne olabilir ki?

  Biz neden kına yakalım?
  Kapatmayı arzulayan, teröristler ve onların heveslerine teşne yazar bozmalarıydı.
  Onlar kına yaksınlar hem de nerelerine buyururlarsa oralarına.
  Kusura bakmayın ama sorunun tarafı olarak yönelttiğiniz suçlamalarla ileri gidiyorsunuz.

  Bu mevzuda destursuz bağa girmek adet olmaya başladı…

 3. ahmet fidan

  Kapatmak pek tabi ki çözüm değil. Bu konuda kürtçü parti de, islamcı parti de açıla kapana iyice yalama oldu.

  Amaaaa, DTP de son zamanlarda iyice cami duvarına işemeye başlamış, gemi azıya almışlardı. Kendilerini milletvekilinden öte görmeye başlamışlardı.

  DURUM BU OLUNCA, TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAKLI REFLEKSİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR. HEM DE OY BİRLİĞİ İLE.
  OY BİRLİĞİNİ DE İYİ OKUMAK GEREK. VERİLEN MESAJ çok kaba tabirle “boru gibi” ortadadır.

  Kapatılma kararının ertesi günü yayınlanan yazımda da belirttiğim gibi, oyuncular var, oyunlar var bu oyunların ara başlıkları, (perdeleri) satır başları var.
  Bu oyunpiyat forumunda senaryo yazıcı ve oyun kurucu olmayı başarabilmek gerek.

 4. Ahmet AY

  Sayın DAĞ,
  Bu bakış açısı benim bakış açım beğenmeme hakkınızı dile getirebilirsiniz.
  Bir parti yasalar muvacehesinde kapatmayı hak etmişse yapılacak olan şey yasaları uygulamaktır, doğru. Ama Allah aşkına bu memlekette hukukun -yasanın değil- suyunu az mı çıkardılar.
  Şahsi kanaatim DTP siyaseten kapatılmasaydı ülkemin yararına olurdu diye düşünüyorum. Bunu bize çok görmenizi anlayamıyorum.
  Evet yazımda değinmiştim PKK bu süreçte DTP kapatılsın diye aylardır yapmadığı saçmalığı yapıp askerlerimizi pusaya düşürerek katletti. Onlar kınayı yaktılar bile.
  Tekraren söylüyorum yasalar çerçevesinde kapatılır o ayrı.
  Son sözüm “ileri gidiyorsunuz” ifadesi kimsenin haddine düşmez.

 5. Ahmet AY

  Sayın admin, size katılıyorum. Ne var ki ülkemin kardeşlik bağlarını PKK gibi kanla ayakta kalmaya çalışan bir örgüt için zedelememek gerek. PKK yokken de bizler kardeştik, bitecek yine kardeş kalalım diyorum.

 6. Halil DAĞ

  Sayın Ay,
  Yorumunuzu yazınızın içeriğinden daha aklı selim bulduğumu belirtmeliyim öncelikle.

  DTP konusuna gelince; fikrim kapatılmasından yana değil doğrusu, ancak adamlar ısrarla Sayın Fidan’ın dediği gibi temiz cami duvarı bırakmadı ki.

  Ancak kapatmayla ilgili benim yaklaşımım farklı:
  2 yıldır kapatılamayan parti nasıl oldu da 7 aralıktan bir hafta bile geçmeden kapatıldı, neden şahinler değil de güvercinler yasaklandı?
  ayrıca haşim kılıç mahkeme reisi mi millete moral verme merkezi mi?

  Tekrar yazınıza ve içeriğe dönersek, burada birlikte yazıyoruz, yazılarımızla topluma bir değer katmaya çalışıyoruz farkında olmasak da birlikte güçleniyoruz.
  Ancak yazınızın başlığı çok tahrik edici, hakkını teslim edin. Bu düpedüz ileri gidilmiş bir durum. Size yaptığım hatırlatmanın haddime düşüp düşmemesini bir kenara bırakırsak bir şey sorayım? Siz ifadenizle ileri giderken benim bunu hatırlatmam mı yakışıksız?
  Bu aralar nedense hep Nasreddin Hocalık durumlarla temaşa eder olduk.
  Naçizane tavsiyem, başlığı değiştirin de yazınızı daha bir ağız tadıyla okuyalım.

  Hukuk’un suyuna gelince,
  Haklısınız, hukuk’un suyu o kadar çok çıkarılıyor ki bize de o suyun suyunun suyu ancak kalıyor.
  Esselam…

 7. Ahmet AY

  Kapatmayla ilgili düşüncemiz örtüşüyor. Ancak ben kapatılmaması halinde PKK istediğini almayacaktı, şahinler değil güvercinler kazanacaktı diyorum.
  Başlık konusuna gelince;
  İleri-geri konusunda ise ilerinin sizin durduğunuz yerden itibaren ölçülebilirliğine inanmıyorum.
  Vesselam…

 8. ahmet fidan

  Bence kına yakmak gerek. Keşke sonuç doğursa, her yermize yakarız.)))))

  Parti kapatmak niçin çözüm değil
  Cevap: PKK elebaşısı APO niçin idam edilmediyse onun için.

  LAF ARAMIZDA]]]]
  Bu kaptma işi çözüm olmasa da ben bu işi duygusal olarak çok sevdim yine de. Bu sevinme kısa dönemin mutluluğu olmasa ne alaaa.

 9. Halil DAĞ

  Ölçümlerimiz ister istemez biraz özneldir Sayın Ay, buna hiçbirimizin itirazının olmaması gerekir. Ancak yineliyorum, keşke başlığınız daha esnek olsa da başlığa takılmadan yazınızı okuyabilseydik.

  Kararın asıl sonucuna gelirsek;
  Evet fikrimiz birleşiyor. Maalesef ki mahkeme Kürt aklı selimini çözümün dışına itmiştir.
  Ben burada şunu soruyorum: Acaba bu talep Vashington’dan mı geldi?
  Neden mahkeme böyle tartışmalı bir karara imza attı.
  Bundan sonraki yaşanacak daha da gerilimli günlerde kim ne derse desin hükümet karşısında olgun bir siyaset yeralamayacak. Şu veya bu şekilde marjinal ve iyice PKK’laşmış bir parti olacak. Bu da hükümete; Kürtlere dönüp, bakın bunlar mı sizi temsil edecek deme imkanı verecek.

  Sayın Ay, tarzım olaydan çok olaydan kimin ne gibi faydalar elde edeceğine bakmaktır.
  Karar şu ya da bu şekilde Kürtlreri olgun siyaset yapmaktan mahrum eden bir içeriğe sahiptir.

 10. Ahmet AY

  Teşekkür ediyorum sayın DAĞ;
  Bütün mesele ülkeye zarar vermeden, insanlarımızı birarada tutabilmektir. Başlık ise laf aramızda “tahrik edici”liği ön planda.
  Muhabbetler.

 11. Halil DAĞ

  Sayın Ay,
  Muhabbet hasıl olmuşsa o kadarcık tahrike de bu seferlik boynumuz kıldan ince.
  Selam ve Saygı ile

 12. vedud murat

  veeee nihayet bazılarınca beklenen karar çıktı dtp (demokratik toplum partisi) kapatıldı ….

  bazılarınca!!!! artık ülkemde terör olmayacak,
  askerlerimiz hain pusulara düşürülmeyecek,
  dağda koyun otlatan küçük çocuklar bombalanmayacak,
  ülkemin sokaklarında artık taşkınlıklar olmayacak,
  otobüslerde gelinlik kızlarımız yakılmayacak,
  ve ülkem güllük gülistanlık olacak değilmi????

  İNŞAALLAH İNŞAALLAH
  bu saydıklarım olacakda bizlerde huzuru barışı kardeşliği doya doya kana kana dadacağız İNŞAALLAH
  “Karanlığın en yoğunlaşan vakti sabaha en yakın olan anıdır”.
  selam ve dua ile

Bir cevap yazın