Amerika’nın Alevi Açılımı Yemen’e Ulaştı

yazdır / print
Türkiye’yi silahla işgal edemeyeceğini bilen, buna da fazlaca gerek duymayan Amerika, kitlesel kışkırtmalarına açılımlar vasıtası ile devam ediyor.

7 Aralık, Tayyip/Obama görüşmesinde öne çıkan hususlardan birinin, belki de birincisinin Amerikan açılımları ile iç içe olan İran meselesidir.

Zaten, İran Amerika’nın gündeminden hiç düşmeyecek bir sorundur. Emperyal güç, eğer İran meselesini çözemez ise, Ortadoğu, bir başka değişle, dünya hâkimiyet sorununu da çözememiş olacaktır.

Amerika’nın İran meselesi aslında, kendisine karşı hızla büyüyen Çin ve Rusya meselesidir. Daha çok da Çin meselesidir.

İmparatorluklar arasındaki sorunlar büyürken çevre ülkelerdeki (periferi) egemenlik meseleleri daha büyük bir önem kazanır. Ve her iki yanında elini çabuk tutmasını gerektirir. Amerika’nın acelesi bundandır.

Amerika, bir yandan, Türkiye’yi siyasi iktidar vasıtası ile istikrarsızlaştırırken, öte yandan, İran’a kendisinin uyguladığı baskı ve yaptırımların İran üzerindeki etkisini artırmada Türkiye’yi sonuna kadar kullanmak istiyor.

Türkiye’deki siyasi iktidarın Sünni İran’daki iktidarın Şii olmaları Amerika’nın işini kolaylaştırmış gibi görünüyor.

Batı Sünni İslam’ı yanına alarak, Şii İran’ı denetim altına alamaya çalışmaktadır.

Amerikan maşası Suudi Arabistan’ın Yemen saldırısında, Amerikan askerinin doğrudan görev alması da bunu göstermektedir.

Kısa bir açıklama; Tüm haberlerimizi Batı(Amerikan) kaynaklarından aldığımız için durumu yeterince değerlendirme imkânına Türkiye olarak sahip olamadık.

Olan şudur; Amerikancı Yemen yönetimi Suudi kuvvetleri ile birleşerek kendi halkı ile Amerikan menfaatleri için savaşmaktadır. Tıpkı Afganistan, Pakistan ve Irak’ta olduğu gibi.

Eğer Yemen’de Batı menfaatlerini haleldar eden Bir Suudi müdahalesi olsaydı, Batı basını ona gere verirdi.

Ancak İslam ülkelerini içerden parçalama planı gereğince, Suudi müdahalesi uygun görülmüştür. Böl/yönet düzeneği.

Tabi Amerika’nın Türkiye’deki savaş makinaları, medyada çarşaflı İranlı kadınlarının resmigeçitlerini vermektedir. Sanki Suudi Arabistan da kadınlar farklı imiş gibi. Tipik CIA servisi yapmaktadırlar.

Bizim saf laikler de bu haberlere balıklamasına dalmaktadırlar.

Orduya her gün saldıran holding ve yandaş medya, Ordunun İran’a karşı Amerika’dan füze satın alma girişimine alkış tutmaktadır.(Semih İdiz- Milliyet)

Yemen’deki iç çatışmayı İran’a bağlayan Batı (işine öyle geliyor) yakında, eğer başarabilirse, Alevi/Sünni çatışmasında Alevilerin arkasında İran var diyerek, mevcut siyasi iktidarı daha bir güzel kullanabilir.

Dikkat!

Bir cevap yazın