Diyanet’e Açık Çağrı: Hac Kursları Başlamalı!!

yazdır / print
Son yıllarda hatırı sayılır yeniliklere imza atan Diyanet, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, İşleri Başkanlığı, gibi kurumlarla koordineli olarak hac konusunda da yine yeni bir ilki başlatmalıdır.

Hacca gidecek hacı adayları, kesin gidiş tarihine kadar en az iki hafta olmak üzere toplam 15 gün hac kursu görmelidir. Hac kursu veya seminerine katılım zorunlu olmalı ve bütün bir hac yolculuğu boyunca gerekli tün bilgiler verilmelidir.

Bu bilgiler şunlar olmalı ve bu madde madde belirtilen konuların her biri ayrı birer saat ders olarak (oturum olarak) gösterilmelidir.

  1. İlk yardım ve doğal afetlere karşı korunma.
  2. Coğrafi bilgi sistemi, bölgenin ve kentin tanıtılması
  3. Hac farizası hakkında ayrıntılı bilgi. Bu madde en az bir gün içinde ayrıntılı anlatılmalı.
  4. Zorunlu asgari ihtiyaçlar için, pratik dil eğitimi.
  5. Bulunulacak ülkenin toplumsal ve özellikle de hukuksal yapısı hakkında bilgi.

Bu maddeler artırılabilir. Ancak bu maddelerle ilgili en az bir günlük eğitim verilmelidir. Bu bilgilerle donanmış hacı adaylarımız görevlerini çok daha bilinçli olarak yapacaklardır.

Bu durumda hem ibadetlerinin hakkını verecekler, hem daha mutlu olacaklar, hem de sağlık ve güvenlik içinde görevlerini bitirmiş olacaklardır. Günümüzde yürütülen palyatif bilgilendirme seminerleri kesinlikle ve kesinlikle yetmemektedir. Bu eğitim en az iki hafta sürmelidir.

Bu konuda düzenlenecek ulusal çaplı bir eğitim projesinde gönüllü olarak üzerimize düşeni yapacağımızı da bildirmek isterim. Ancak her bir ilçedeki hac seminerleri o ilçe müftülüğünce organize edilmeli. Organizasyon komitesinde, müftülükten 2 kişi, milli eğitimden bir, ünivertiselerden bir belediyeden bir kişi olmak üzere, en az beş kişiden oluşmalıdır. Bu komite, Diyanet’in belirleyeceği müfredata göre söz konusu eğitimi yerel bazda uygulamalıdır.

Bu eğitim seminerinin bütçesi ise, alınmakta olan hac bedeli içinde olmalıdır. Ayrıca, hacca gidecek hacı adayları için bu seminere katılmak zorunlu olmalıdır.

Not:

Bu yazı, www.bilgiagi.net, www.bilgievreni.com, www.kamudanhaber.com, www.haberanaliz.net, www.siyasalforum.net, www.gunesgazetesi.net, www.gercekgazete.web.tr, ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Bir cevap yazın