SGK’Da Güzel Şeyler De Oluyor

yazdır / print
Alkışlar Ömer Dinçer’e

Çoğu zaman SGK ile ilgili eleştirilerimizi yazıyoruz. Bazen SGK’da güzel şeyler de oluyor.

5 Kasım 2009 tarihinde “Dinçer Hoca’ya etik görevi” başlıklı yazımda Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun SGK Başkan Yardımcısı Veysel Uyar’ın 5 ve 13 yaşlarındaki iki çocuğunu erken emeklilik ve diğer avantajlardanyararlanabilmeleri için sigortalı yapmasına ilişkin kararına ilişkin düşüncelerimi yazmıştım. Bu yazımdan sonra çok sayıda okurdan tebrik mesajları almıştım.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun kararında; SGK Başkan Yardımcısı Veysel UYAR’ın, kamu görevlileri etik davranış ilkelerine aykırı davrandığı sonucuna varıldığına oybirliği ile karar vermişti.

Yazımda “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, etik kurallara bağlılığı ve bu tür konulara müsamahasız davranışlarıyla tanınıyor. Bundan sonra Etik kurulunun kararının gereğini yerine getirme görevi Dinçer hocaya düşüyor.” Demiştim.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, etik değerlere bağlı, onurlu ve dik bakanlardan birisi olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz hafta SGK Başkan Yardımcısı Veysel Uyar görevinden alındı.

Teşekkürler Dinçer hocam, halkın vicdanını rahatlattınız.

Alkışlar İstanbul SGK’ya
Çok değil, bundan 2 yıl öncesine kadar İstanbul’daki SGK birimleri dökülüyordu. Önce sosyal güvenlik reformu ile birlikte SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştirildi.

Ardından kurumda yeniden bir yapılanma oldu.

Şimdi başta İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Kocaeli, Adana, Gazi Antep, Bolu, Eskişehir, Kırklareli, Adıyaman olmak üzere bir çok ilde SGK birimleri yeniden yapılanıyor.

Bu yeni yapılanmayla birlikte hem çalışanlar, hem de vatandaş olumlu etkileniyor.

Buna en güzel örnek İstanbul SGK İl Müdürlüğü.
Eskiden SGK birimlerine girip, çıkmak, iş yaptırmak deveye hendek atlatmak kadar zordu. Şimdi gerek danışma birimleri, gerek sigortalı yönlendirme hizmetleri ve gerekse de (genel olarak) personelin vatandaşa yaklaşımı çok farklı. SGK müdürlüklerinde çözüm masaları oluşturuldu, burada hem vatandaşın soruları cevaplandırılıp, kuruma başvuruları için gerekli dilekçe ve yazışma formları SGK personeli tarafından hazırlanıyor. Vatandaşın iş takipçilerine para kaptırması önlenmiş oluyor.

İstanbul SGK İl Müdürlüğüne bağlı birimlerde oluşturulan şikayet ve dilek kutularında vatandaşın yaptığı bütün başvurular İl Müdürü Mustafa Kuruca ve ekibi tarafından değerlendirilip, şikayet ve talepler anında çözüme kavuşturuluyor.

Hizmet süreleri kısaldı. Artık ortalama 30-40 günde emekli aylığı bağlanıyor, sağlık aktivasyonu 2-3 dakikada yapılıyor, istirahat paraları evraklar tamamlandıktan sonra birkaç gün içinde PTT aracılığıyla gönderiliyor ve kimliğiyle birlikte istediği zaman çekilebiliyor. Taşradan gelen hizmet yazıları 10-15 gün içinde cevaplandırılarak emekli aylıklarının kısa sürede bağlanması sağlanıyor. Eczacılık ödemeleri avansa düşmeden, fatura döneminde ödeniyor. Alo 170’e gelen şikayetler bir hafta içinde sonuçlandırılıyor.

İstanbul’da; Şişli’deki Bağ-Kur Müdürlüğü (Şişli SGM), GOP SGM, Bağcılar’da yeni ve modern bir binaya taşınan Bağcılar (Eski Bakırköy) SGM, birçok kişinin emeklilikte mutlaka yolunun düştüğü Unkapanı SGM, onarımı devam eden Kadıköy SGM gibi bir çok birimde vatandaşa hizmet odaklı bir yönetim var.

Vatandaş odaklı yönetim anlayışından dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve İstanbul SGK İl Müdürü Mustafa Kuruca’ya teşekkür etmek gerekiyor.  

Yarın bayram. Ben bayram öncesinde, bayram tadında güzel şeyler yazayım istedim. Tüm okurlarımızın bayramı kutlu olsun.

Bir cevap yazın