Ara 14 2009

Ara Seçim; Cilalı, Zehirli, Kırmızı Elma

Published by at 00:05 under Ahmet FİDAN (Yrd.Doç.Dr.)

yazdır / print
DTP nin kapatılması ardından TBMM aritmetiği nedeniyle gündeme gelen ara seçim konusunda birkaç hususu belirtmekte fayda var.

Bölgede bir ara seçim yapılması kime yarayacak:

En başta SABIK DTP milletvekillerine yarar. Ardından AKP ye yarar.

Meşruiyet anlamında eski DTP liler yeniden kahramanlık nutukları atar. Ancak siyasi sonuç olarak iktidar (AKP) bölgede ezici bir çoğunlukla seçimi alır. Yani bu durumda, reklamı PKK ve sabık DTP yapar, oyları AKP götürür. Çünkü oylar ortaya çıkacak ikili kamplaşma nedeniyle bu şekilde dağılır. Ülkenin birlik ve bütünlüğünü temsil etme misyonu siyaseten MHP den AK Partiye yüklenilir.

Ara Seçim Sürecine Gelince:

Olası ara seçim süreci, toplumsal barış açısından son derece tehlikeli olacaktır. Yine bu süreçte iktidar bölgeden gelecek sıcacık oylar pahasına şimdiye kadar hayali bile edilemeyen tavizleri verebilir. Bölgesel siyaset ulusal düzeye çekileceğinden çok çok riskli gelişmeler olur.

İktidar, kısa dönemin karıyla veya faydacı bir bir bakışla bu ara seçime gitmeyi tercih edebilir fakat, orta ve uzun dönemede önü alınmaz çok kayıplar verilebilecektir. Şunu da eklemek gerekir ki, SABIK DTP milletvekilleri meclisi ara seçime sokmak için ellerinden gelen bütün fırsatları değerlendireceklerdir. Bu süreçte, satranç oyununda birinci ve ikinci hamleye baktığımızda, ABD hükumetin yanında olacağı tahmin edilse de, satrancın devam eden hamlelerini dikkate aldığımızda, dış güçlerin tamamına yakını sabık DTP lileri destekleyeceklerdir.

Cilalı elmanın (ara seçimin) zehirinin şiddeti, satranç oyununun devam eden hamlelerine zerk edilmiştir. Şişenin içinden çıkan cin bu elmayı hükümete sunmak isteyecektir. Hükümetin bunu görmesi dileğiyle.

Not
Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.kamudanhaber.com, http://www.haberanaliz.net, http://www.siyasalforum.net, http://www.gunesgazetesi.net, http://www.gercekgazete.web.tr, ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

One response so far

One Response to “Ara Seçim; Cilalı, Zehirli, Kırmızı Elma”

  1. ugurozaltinon 15 Ara 2009 at 19:31

    Kandil ve İmralı avukatlığını meclise taşımış beceriksiz bir parti zaten kendi vizyonunu kendisi mahvetti.

    Çözüm üretemeyen ve çoğu sahibinin sesi pozisyonunda bir parti mecliste olsa ne olur olmasa ne olur.

    DTP çok büyük bir fırsat kaçırmıştır ve bir daha bu kadar uygun ortamı bulamazlar.

    Yanlış hesap yaptılar, pkk ve terör ağalığını bırakamadılar

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.