Bugün Sevgililer Günü

yazdır / print
Bu gün sevgililer günü kutlanıyor çiçekçiler bayram yapıyor. Hediyelik eşya satanlarında ağzı kulaklarındadır tabi. Aziz Valentin günü yani Hıristiyan geleneklerinden bir gün bu. Bizim sevgi üzerine bir geleneğimi yok mu ki, Hıristiyanlardan onu da ithal etmişiz. İki tane dini bayramımız ve üç tane de milli bayramımız var. Artı bir de şehrimizin düşman işgalinden kurtulduğu günü kutluyoruz o kadar. Geriye kalan tüm kutlama günleri batı dan ithal. Anneler, babalar günü de dahil.

Kendi bayramlarımızı kevgire çevirdik. Biri baklava-şeker toplama diğeri kavurma kutlaması oldu. Milli kutlamalarımız da esas ruhundan uzak bir şekilde beden eğitimi dans topluluğu tadından ileri gitmiyor. Hele şehrimizi düşman işgalinden kurtarma şenliklerimiz traji komik vaziyette. Mantar tabancalarıyla vatan millet Sakarya edebiyatıyla kurtarıveriyoruz şehri. Ertesi gün herkes yabancılara sattığımız fabrikalarda iş başı yapıyor. Yabancıların olan bankalardan ay başında maaşlarımızı alacağız. Fabrikalar ve bankaların sahipleri yabancıların dedelerini kovmuştuk kurtuluş savaşımızda. Torunları mantar patlatmakla korkup kaçacak cinsten adamlar değil. Daha bizim ödümüz patlıyor aman işten atılmayalım diye.

Bu gün sevginin yeşermediği kurak Anadolu topraklarında SEVGİLİLER GÜNÜNÜ kutluyoruz. Sevgisizlerin sevgililer günü olur mu ki. Töre cinayetlerinin, berdellerin, gencecik körpe kızları zengin yaşlı ağalara peşkeş çekmenin yığınla hazin öyküler yazdıran bu sevgisiz gönüllerin, yaşanmış yığınla zulümlerin oluşturduğu panik atak dengesiz ruhların sevgilisi var mı ki ?

 Televizyonlarda koca-karı arayan ihtiyarların veya yalnızların sevgililer günü yok ki. Hatta nice evliler var ki, birbirlerini hiç sevmemişler, birbirlerinden nefret halinde yaşıyorlar. Çocukları olmasa ya da gidecek bir yerleri olsa valizini kaptığı gibi evden kaçacak olanların sevgililer günü yok ki. Akşama yine aynı görüntüler olacak her yıl olduğu gibi. Televole şarkıcılar sevgilileriyle boy gösterip bu günü kutlayacaklar. Geçen sevgililer gününde başka bir sevgilinin koynunda iken bu yıl yenisiyle birlikte eski sevgilinin çıktığı gece Kulübünde sabaha kadar eğlenecekler.

Kendi milli benliğimize ve inancımıza uygun bir sevgililer günü bulamayışımızın hüznünü yaşarken sizleri düşünmeye davet ediyorum. Bize uygun bir sevgililer günü hangi gün olmalıydı sizce ? Aklınıza böyle yaşanmış bir hikaye ve tarih geliyor mu ?

14 Şubat 2010 Pazar

UĞUR ÖZALTIN

Bir cevap yazın