Piyasalar Yatay Seyrediyor. Seçici olma Zamanı…

yazdır / print
Fazla hareketlilik barındırmayan piyasalar bir süre daha durgu havasını koruyacak ve yatayda kalacak gibi duruyor. Yatay piyasada Hisse senedi endeksleri aşağı doğru salınabilir.Yatırımcılar özellikle daha ucuza hisse alabilmenin yollarına bu dönem ulaşabilir. IMF anlaşması öncesi piyasalar belli bir ümidi koruyarak seyrini sürdürürken yurt dışı piyasalardaki gelişmelerinde etkili olması beklenecektir.

Özellikle ABD de açıklanacak olan 4Ç bilançolardan Bank of America, Citi Group, Starbucks, Xerox, Google izlenecektir. Yine ABD de bu hafta enflasyon verişleri gelecek ve bunlar izlenecektir.

Perşembe günü işsizlik başvuruları verisi ve Aralık ayına dair öncü veriler izlenecektir. Avrupa da, da bu hafta veri akışı izlenecektir. İngiltere enflasyon verileri, Aralık ayı işgücü talebi izlenecek.

Euro bölgesinde Ocak ayı verileri ile imalat sektörü PMI verisi izlenecektir. Bunun yanında Euro bölgesi sıkıntılı ekonomilerine dönük yeni tedbirler açıklanacak mı? Ne yapılacak bu konuda da açıklamalar beklenmektedir.

IMKB de endeks verilerini incelersek. IMKB 100 endeksinde 55.000 direnç olarak karşımızda duracaktır. Bir olumlu haberde 58.000 hedefi test edilebilir.

Şu an bu noktadan daha güçlü bir yukarı atak olmasını beklememek lazım. 53.500 destek seviyesi bir süre daha çalışabilir.

Bu seviye kırıldığında hedef destek 51.600-51.500 olarak gözüküyor.  İşlem hacmi de seviyeyi tespit etmesi gerekiyor. Yani işlem hacmi seviyesi yüksek halini koruyarak piyasaya destek vermesi gerekir

(Son günlerde hisse senedi işlem hacminde bir düşüş var.) Doğru Hisse senedi seçimi tabi ki endeksten farklı performans sağlayabilir. Hisse bazında işlerin devam etmesini bekliyorum.

Faizler de bir değişiklik beklemiyorum. % 8.30 – 9.10 – 10.00 aralıklarında seyrine devam edecektir.

Döviz de yurt dışı gelişmelere tamamen odaklanacaktır. Yurt dışından gelecek taze kaynaklar, IMF anlaşmaları ve istikrarlı ekonomik büyüme kurların oynaklığını azalttığı gibi ayrıca kurların üzerinde TL karşısında değer kaybetmelerini de sağlıyor. Kurlarda kısa vadede yukarı yönlü bir atak beklemiyorum.

Uluslar arası piyasalar Dünyada bu hafta açıklanacak enflasyon verileri eşliğinden emtia fiyatlarına yön verecektir. Emtia fiyatları enflasyondaki hareketliliğe göre kendine yön verecektir. Tabi büyüme ve ekonomik canlılık da bunda etkili olacaktır. Ama hafta sonuna kadar açıklanacak rakamlar görmeden bu enstrümanlarda ( altın, petrol) bir girişimde bulunmak doğru olmayabilir.

Bir cevap yazın