Seçim Yoğuşma Başkalaşım Büzülme

yazdır / print

Seçim Yoğuşma Başkalaşım Büzülme

Prof.Dr. Nurullah AYDIN

Seçim sonuçları; bölgesel ve küresel aktörlerin ve ülke içi dinamiklerin rolü ile olası gelişmeleri çok bilinmeyenli denklem gibi.Unknown Object

Böylesi tablo; Partilerin mi, liderlerin mi, yoksa iç ve dış oligarşinin halk yığınlarını denetim altında tutma stratejisinin sonucu nu mu ortaya çıktı?,

Bakın; Havadaki su buharının, tekrar sıvı yada katı hale gelmesine yoğuşma deriz. Yoğuşma meydana gelmesi havanın nem bakımından doyma noktasını aşmasına bağlıdır. Havadaki bağıl nemin % 100’e ulaştığı noktaya doyma noktası denir. Doyma noktası aşıldığı takdirde hava su buharının fazlasını taşıyamaz. Fazla olan su buharı sıvı ya da katı hale dönüşür.

Yoğunlaşma sonucunda çok küçük su taneciklerinin biraraya gelmesiyle bulutlar oluşur.

Havanın ve suların kirlenmesi, doğal çevrede gürültünün artması gibi olumsuz çevresel etmenler, insanlar ve hayvanlar üzerinde birtakım olumsuzluklar oluşturur.

Taşıtların çalışması esnasında havaya atılan egzoz gazının içerisin de azot, karbon bileşikleri ile tam yanmamış hidrokarbon bileşikleri vardır. Hidrokarbon bileşiklerinden en önemlileri aldehitler, peroksitler ve benzendir. Ayrıca vuruntu önleyici olarak katılan kurşundur. Has bileşikleri içerisinde yer alan azot monoksit ve azot dioksitin çözükleri; çok düşük olması sebebiyle akciğer alvoelleri üzerine çökerek akciğer amfizemine yol açmaktadır.

Azot bileşikleri bitkiler üzerinde çok yüksek değişimlerde ve uzun sürede ortaya çıkar. Atmosferin alt katmanlarında mor ötesi ışınlar ve tam yanmamış hidrokarbonlar, nitrat bileşikleriyle beraber birleşerek normale göre bitkiler için 1000 kez daha zehirlidir. Karbonmonoksit gazı yüksek oranda solunum yapıldığında boğulma olaylarına yol açar. Bu durumda kapalı yerlerde araçların çalıştırılmaması gerekmektedir.

Kurşun ise böbrek, kan ve beyin lezyonlarına yol açar. Motor egzozundan çıkan kükürt bileşikleri ise, su buharı ile birleşerek sülfürik asit meydana getirir.

Fabrika atıkları, şehirlerin kanalizasyonları; tarım ilaçları, asit yağmurları yeraltı ve yerüstü sularını kirletir. Bunlar için fabrikalara ve kanalizasyonlara arıtma tesislerinin yapılması gerekir. Gürültü kişiler üzerinde psikolojik ve ruhsal çöküntüler yaratır.

Böcek kurbağa gibi canlıların yumurtadan çıktıktan sonraki gelişme dönemlerinde yapısal değişikler meydana getirerek atasına benzer hal almasına denir. Bu canlılarda yumurtadaki vitellus embriyoyu ergin bir birey oluncaya kadar besleyemez.

Böceklerde başkalaşım iki hormonla denetlenir.Juvenil hormonu larva dönemini uzatır.

Ekdison hormonu pupa, larva ve ergin dönemde deri değişiminin ve başkalaşımın olmasını sağlar. Kurbağalarda ise başkalaşım tiroid bezinden salgılanan troksin hormonu tarafından kontrol edilir.

Başkalaşım geçiren canlılarda larva ve ergin haldeki yaşam ortamları, beslenme şekilleri birbirinden farklıdır.

Büzülme; maddelerin ısı vererek başka bir değişle soğumasıyla beraber boyutların küçülmesine denir

Eğime bağlı olarak harekete geçen suların derine aşındırması sonucunda oluşan ve kaynaktan ağza doğru sürekli inişi bulunan, uzun çukurluklara vadi denir

Türkiye; yoğunlaşmayı, başkalaşımı ve büzülmeyi yaşıyor. Ancak herkes kendi dünyasında.

Irak Afganistan işgali ile başlayan, Sudan ve Pakistan’ın bombalanması ile devam eden, Tunus, Mısır, Yemen ve Suriye de devam eden iç kaos ve yönetim değişimi süreci, Türkiye de nasıl şekil alacak?

Önümüzdeki günler, bu konularla iç içe olan Türkiye gerçeğini gösteriyor.

Günün Sözü; Kendini yağmur damlası gibi hisset rahatlarsın.

Bir cevap yazın