Kategori arşivi: Editör

Kent Akademisi Dergisi 2024 Yılından İtibaren Yılda 6 Sayı Yayınlıyor

Bu yıl 17. cildini (2024 Cilt 17, Sayı 1 / Volume 17, Issue 1) yayınlayan Kent Akademisi Dergisi, 2024 başından itibaren yılda 6 sayı (iki ayda bir / bi-monthly) yayınlanmaya başladı.

Akademik yayıncılıkta en az üç hakemli olma, tüm süreçlere ilişkin yönergesi bulunma ve bu yönergelere göre yayın yapma, okur, yazar ve editör odaklı hizmet sunma, Türkiye’nin tüm coğrafyasına eşit dağılma gibi ilkleriyle ve kalite ilkeleriyle öne çıkan Kent Akademisi Dergisi baş editörü Dr. Ahmet FİDAN, yeni 2024’ün ilk sayısında şu açıklamalarda bulundu:

Dergimize okurlarımız ve yazarlarımız tarafından yöneltilen teveccühe minnettarız. Onların bu teveccühüne her sayıda daha ileri bir kalite düzeyi ile cevap vermeye çalışacağız. 2024 yılındaki hedefimiz, Web of Science (WOS) ve diğer Q grubu indekslere girerek, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da eşit coğrafi alan üzerinden dağılımlı şekilde yaygınlaşmaktır.

Bu süreçte, tabi ki biz de çok disiplinli ve sıkı çalışıyoruz. Ayda iki kez aksatılmadan düzenli olarak toplanıyoruz. Yayın Kurulumuzun bu toplantıları bazen 3-4 saat sürdüğü oluyor. Ekibimiz bu işi bilimsel özveri ile yürütmekte. Dergimizin yazarlardan almış olduğu ücret, dil editörü, mizanpaj editörü, grafiker ve sayfa sekreteri başta olmak üzere, hosting ve domain giderlerine harcanmakta, bazen bütçenin yetmediği durumlarda, Icam Network bütçesinden takviye alınmaktadır. Biz bu akademik hizmeti profesyonel olarak yapmaktan büyük keyif almaktayız.

En başta, Prof.Dr. Şen YÜKSEL, Doç.Dr. Burçin HENDEN ŞOLT editörlerimiz olmak üzere, Yayın kurulumuzda bulunan, Prof.Dr. Nilgün GÖRER TAMER, Prof.Dr. Serap İNCAZ, Dr.Öğr.Üyesi, Buse AÇIK ETİKE, Prof.Dr. Kağan GÜNÇE, Prof.Dr. Filiz TAVŞAN, Dr.Öğr.Üyesi Pelin KARAÇAR ve Dil Editörümüz Öğr.Gör. Dilek İŞLER HAYIRLI, Dr. Mustafa GÜNAYDIN, hızına yetişemediğimiz Mizanpaj Editörümüz Tekşah YEREBASMAZ, liste ve süreçleri organize eden sayfa sekreterimiz Nilay YAZICI, uzaktan her zaman desteğini bizden esirgemeyen Prof.Dr. Prachand Man PRADAN, yayın danışmanımız, kadim dostum,Prof.Dr. Ebru ERDÖNMEZ’e ve Prof.Dr. Kamuran ELBEYOĞLU‘na çok çok teşekkür ederiz. Yayın süreçlerinde çoğu zaman bizden desteğini esirgemeyen, Kardeş Dergimiz JENAS’ın editörü, Doç.Dr. Hasan Tezcan YILDIRIM’a ve JASA’nın editörü Prof.Dr. Atila GÜL’e saha danışmanımız Dr. Osman SİRKECİ‘ye şükranlarımı sunarım.

Alan editörlerimizi de teker teker ismen zikretmek isterdim ancak sayıları 100’ün üzerinde olduklarından onlara da topluca teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki varız.

Dergimizin ve yayın grubumuzun bütünleşik ilkeleri olan, SAYDAMLIK, YÖNETİŞİM, ADALET, PAYLAŞIM, SAMİMİYET / İYİ NİYET, FALDALILIK bizi motive eden ilkelerimizdir.

2024 yılında dergimizin dünya ülkelerine eşit bir şekilde dağılımı konusunda her kademeden herkese her şekilde bize destek olmaları için çağrıda bulunuyoruz. Kadrolarımız, kapımız her zaman sizlerin sinerjisine açıktır.

Sayımızın DergiPark Süreç sayfası erişimi:

https://dergipark.org.tr/tr/pub/kent/issue/82743

Editör Kurulu erişimi:

https://dergipark.org.tr/tr/download/issue-file/76420

Editör Mektubu Erişimi:

https://dergipark.org.tr/tr/download/issue-file/76421

Sayı Tam Dosyası Erişimi:

https://dergipark.org.tr/tr/download/issue-full-file/82743

Dergimizin Ocak Sayısı (Cilt 17, Sayı 1) Yayınlandı

Dergimizin Aralık Sayısı (Cilt 16, Sayı 4) Yayınlandı

Cilt: 16 Sayı: 4, 16.12.2023

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı Özel Sayısı

16 yıldır yayın hayatını sürdürmekte olan dergimiz Kent Akademisi Yayın Kurulu, S:56/2023/3/4 sayılı ve 14/08/2023 tarihli toplantısında oybirliği ile Cumhuriyetimizin 100. Yılında özel sayı çıkararak katkıda bulunma karanını alarak dergimizin konseptine uygun fakat birbiriyle zıt gibi görülen kentleşme ile birlikte sürdürülebilirlik kavramlarını Cumhuriyetimizle güçlendirerek / destekleyerek / birleştirerek sayı temasını “Cumhuriyetin 100. Yılında Kentsel ve Çevresel Araştırmalar” şeklinde, Cumhuriyetimizin 100. yılına sunmaktayız.

SAYIYA İLİŞKİN TARİHLER:

 1. 2023 Yılı Özel Sayı Adı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı Özel Sayısı”
 2. Özel Sayı Teması: Cumhuriyetin 100. Yılında Kentsel ve Çevresel Araştırmalar.
 3. Makale Yükleme Tarihi: 15 Ağustos 2023
 4. Makale Son Yükleme Tarihi: 31 Ağustos 2023
 5. Sayı Yayın Tarihi: 29 Ekim 2023

SAYIMIZIN YAYINI:

Özel sayımızın belirtilen tarihten bir gün öncesi yayınlanmasını hedefliyoruz. Bu gün itibarıyla özel sayımıza ait makale tam listesi belli olmuş, ilgili makalelerin yarısı sürecini tamamlamış ve sayıya atanmış hazır haldedir.

Bu güzel döngüye ve özel sayıya yayın kurulumuz, editör kurulumuz, hakemlerimiz ile katkı sunmaktan dolayı ONUR DUYUYORUZ.

https://player.vimeo.com/progressive_redirect/playback/859934587/rendition/1080p/file.mp4?loc=external&log_user=0&signature=782693d9f2e4337b13bf13cbf273a1d2a03e89fcdc623072047b6334834a169a

Kent Akademisi Dergisi, Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. Yılında Özel Sayı Çıkarıyor!

Özel sayı ile ilgili Önemli Tarihler:
1.2023 Yılı Özel Sayı Adı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı Özel Sayısı”
2.Özel Sayı Teması: Cumhuriyetin 100. Yılında Kentsel ve Çevresel Araştırmalar.
3.Makale Yükleme Tarihi: 15 Ağustos 2023
4.Makale Son Yükleme Tarihi: 31 Ağustos 2023
5.Sayı Yayın Tarihi: 29 Ekim 2023

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNUN 100. YILI ÖZEL SAYISI

MAKALE KABUL VE YAYIN KOŞULLARI

 1. Gerekçe:

16 yıldır yayın hayatını sürdürmekte olan dergimiz Kent Akademisi Yayın Kurulu, S:56/2023/3/4 sayılı ve 14/08/2023 tarihli toplantısında oybirliği ile Cumhuriyetimizin 100. Yılında özel sayı çıkararak katkıda bulunma karanını almıştır. Dergimiz, misyonunun gereği olarak görmüş olduğu bu özel sayıyı ve en geç 29 Ekim tarihinde yayınlanacak şekilde Cumhuriyetimize armağan etmiş olacaktır. Bu özel sayımızda Dergimizin konseptine uygun fakat birbiriyle zıt gibi görülen kentleşme ile birlikte sürdürülebilirlik kavramlarını Cumhuriyetimizle güçlendirerek / destekleyerek / birleştirerek sayı temasını “Cumhuriyetin 100. Yılında Kentsel ve Çevresel Araştırmalar” şeklinde, Cumhuriyetimizin 100. yılına sunmaktayız.

 1. Önemli Tarihler:
 2. 2023 Yılı Özel Sayı Adı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı Özel Sayısı”
 3. Özel Sayı Teması: Cumhuriyetin 100. Yılında Kentsel ve Çevresel Araştırmalar.
 4. Makale Yükleme Tarihi: 15 Ağustos 2023
 5. Makale Son Yükleme Tarihi: 31 Ağustos 2023
 6. Sayı Yayın Tarihi: 29 Ekim 2023
 • Diğer Yayın Koşulları:
 1. Özel sayımızda diğer sayılarımızda olduğu gibi, makaleler en az üç hakem kontrolünden geçecek ve en az iki Kabul ile yayınlanacaktır.
 2. Makale yazım kuralları ve diğer yayın koşulları dergimizin diğer sayılarında olduğu gibiidr. Özel koşulların açıklık getirmediği durumlarda, genel yayın koşulları geçerlidir.
 3. Özel sayıda makale yükleme ücreti diğer sayılardaki ücretle aynıdır.
 4. Yüklenecek makalelerin içeriği, Cumhuriyetin 100. Yılı, Kentsel ve/veya Çevresel Araştırmalar, Sürdürülebilirlik kapsamında olacaktır.
 5. Makalelerin doğrudan bu konularda olması zorunluluktur. Makale başlık ve içeriğinde Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kronolojik değerlendirmeleri içeren makalelere öncelik verilecek ve makale sıralamasında üst sırada yayınlanacaktır.
 6. İngilizce gönderilen makalelere süreçte öncelik verilecektir.
 7. Hakemlikler için dergimiz kapsamında bulunan 1.789 hakem repertuarından ve DergiPark havuzundan, yararlanılacaktır. Editöryal Değerlendirme süreçleri de, 205 kayıtlı alan editörümüz arasından bilim alanına göre titizlikle belirlenecek ve tüm süreç zamanı içinde verimli bir şekilde yürütülecektir.
 8. Zaman aralığının çok geniş olmaması nedeniyle, yazarlara gönderilen major revizyon süreleri, 15 günü, minor revizyon süreleri de 7 günü geçmeyecektir.
 9. Yayın Teknik Editörlük ve Mizanpaj işlemleri en hızlı şekilde yürütülecektir.

Makale Yükleme koşulları çağrı metni için TIKLAYINIZ:

Özel sayımızın şimdiden tüm bilim camiasına hayırlı olmasını temenni ederiz.

More Housing or Optimum Residence… | Daha Çok Konut mu Optimum Yerleşim mi?

FROM EDITOR

More housing or optimum residence

Draining the swamp requires great sacrifices, long-term plans and policies. This is only possible with the optimum design of the working and residential areas of the households. Otherwise, more housing, more traffic, more environmental pollution, greater economic losses, more loss of time and more work stress are inevitable. More housing production will produce results, just as the construction of a new overpass or underpass in urban traffic does not solve the traffic problem in question, and only postpones it. The only solution to this is to narrow the gap between the housing demand of individuals and the real housing need. This will be achieved through public service announcements and public awareness activities and trainings. Okumaya devam et

Kent Akademisi Cilt: 15, D.Ü. II. Uluslararası Mimarlık Sempozyumu Özel Sayısı

Dergimizin 15. Cilt, Dicle Üniversitesi II. Uluslararası Mimarlık Sempozyumu Özel Sayısı yayınlandı. Okumaya devam et

Kent Akademisi 15. Yıl Sayı Albümü | Urban Academy 15th Anniversary Issue Album

Kent Akademisi 15. Yıl Sayı Kapakları Albümü.

Sayı kapaklarımız, son 5 yıldaki sayılarımıza aittir. Albümümüz yıl sonunda yeniden güncellenecektir.

Urban Academy 15th Year, Number cover album of the last 5 years. Our Issue Covers Album will be updated again at the end of the year.

Kent Akademisi Cilt: 15, Sayı: 2

 INDEX | İÇİNDEKİLER  Pages
* Editorial Board (Year 15,  Volume 2, Peryot: 50  I-VIII
* Index / İçindekiler  IX-IX
** Editorial Letter:  Change your attitude before the climate changes / İklim değişmeden tutum değişiklii… | Editör XI-XIII
*  RESEARCH ARTICLE | ARAŞTIRMA MAKALELERİ PAGES
1 Yaşayan Tarih: Savaş Alanları Turizmi ve Yeniden Canlandırma Toplulukları Örneği | Onur AKBULUT,  Yakın EKİN  439-451
2 UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi Bağlamında Kuşadası Eleştirisi ve Var Olmamış Bir Ceneviz Kolonisi: Scalanova | Hasan Sercan SAĞLAM  452-480
3 Risk Altındaki Kültürel Miras: Karadeniz Bölgesi’ndeki Geleneksel Ahşap Yığma (Çantı) Camiler İçin Değerlendirme | Gül YÜCEL  481-505
4 Determination of Giresun Province Alternative Hiking Routes within the Scope of Nature Tourism | Zekeriya KARAKAYALI,  Ömür UÇAR,  Bayram KANCA  506-515
5 Intersections in The City: The Ermenek Coverings | Nisa YILMAZ ERKOVAN  516-533
6 Evaluation of the European Union’s Attitude in the Face of Global Crises from an Artistic Perspective and in the Light of Management Science | Saime UYAR,  Bülent AKKOYUN  534-548
7 A Comparative Analysis of Heidegger’s Approach of “Place” and Space Syntax Method in Public Spaces | Buse AÇIK ETİKE  549-563
8 Tam Trafik Uyarmalı Sinyalizasyon Sisteminde Gecikmede Sağlanan İyileşmeler | Ebru ARIKAN ÖZTÜRK,  Seda BALABAN 564-577
9 İlköğretim Ders Kitaplarında Kentlilik Bilinci | Alper BİLGİLİ,  Fatma HIRLAK  578-594
10 The Effect of Climate Change Education on the Knowledge and Awareness Levels of Atatürk University Students |Aslıhan ESRİNGÜ,  Süleyman TOY  595-610
11 Prediction of the effects of the current regime on Ship’s Maneuvering at the Strait of Istanbul | Hasan Bora USLUER,  Güler ALKAN,  Osman TURAN 611-629
12 Akıllı Ülke Deneyimlerinin Karşılaştırılması: Estonya ve Singapur Örnekleri | Abidin KEMEÇ  630-647
13 Güvenlikli Site Olgusunda Güvenlik Görevlisi Algısı: Eskişehir Örneği | Hülya ÖRKİ  648-665
14 Türkiye’de Ulaşım Altyapısı ve Ekonomik Kalkınma İlişkisi: ARDL Sınır Testi | Elif Meryem YURDAKUL  666-680
15 İstanbul’un Kuzeybatı Yönündeki Büyüme Sürecinin Sürdürülebilirlik Performansına İlişkin Algı Analizi | Ruşena SÜRÜCÜ,  Gözde ÇAKIR KIASIF  681-706
16 Elazığ Ermeni Protestan Kilisesi Restitüsyon Projesi ve İncelenmesi | Mustafa YEĞİN,  Şahabettin ÖZTÜRK  707-726
17 Investigation of Waste Fires and Spatial Accessibility of Fire Stations in Izmir, Turkey | Sedat YALÇINKAYA,  Fatih DOĞAN, Hasan İhsan KALELİ 727-741
18 Çevrim İçi Öğretim Sürecinin Mimari Tasarım Eğitimine Katkısı | Kezban Ayça ALANGOYA  742-780
19 Share of Renewable Energy as Factors Affecting Economic Growth and Foreign Trade Balance | Duygu ÇELİK  781-797
20 The Building Edge as Public Space: Discussing the Contemporary Design Approach with Five Projects from Copenhagen | Hale GÖNÜL  798-818
21 Disaster Impacts and Risk Reduction Measures in Library Structure and Functions | Alpaslan Hamdi KUZUCUOGLU  819-831
22 Open Government Data Practices of Municipalities as a Local Public Service: Evidence from Metropolitan Municipalities in Turkey | Fırat GÜNDEM  832-847
23 Isparta Kent Merkezi Hastane Yerleşkelerinin Gürültü Kirliliği Açısından İncelenmesi | Sezen COŞKUN,  Beyza SAVA,  Candan ŞAHİN  848-860
24 Bölgesel Ekonomik Dayanıklılık Çerçevesinde Türkiye İBBS Düzey-2 Bölgelerinin Değerlendirilmesi | Pelin ALBAYRAK FAKIOĞLU  861-878
** REVIEW ARTICLE
25 Comparison of Building Occupancy Loads with the Turkey’s Regulation on the Protection of Buildings from Fire and NFPA | Orkun SERTTAŞ, Zeynep Feride OLCAY  879-895
26 Sürdürülebilirlik Kapsamında Yağmur Suyu Toplama Sistemli Pavilyonlar | Filiz TAVŞAN,  Zeynep BAHAR,  Cengiz TAVŞAN  896-915
27 Lojistik ve Taşımacılığın Karbon Ayak İzi: Sistematik Bir Literatür İncelemesi | Aslıhan TURGUT,  Tamer BUDAK  916-930
28 Tamamlanmamış Bir Modernleşme Projesi Olarak Mersin | Benan DÖNMEZ  931-942
29 Şehirlerde Daralmanın Sonuçlarının ve Geleceğe İlişkin Öngörülerin Farklı Ülke Örnekleri Çerçevesinde Tartışılması | Yeşim ALİEFENDİOĞLU,  Esra URAL KESKİN  943-957
***  VOLUME 15, ISSUE 2, PERIOD: 50, YAZ 2022 FULL PAGE
439-957