4 Anahtar

yazdır / print
BİLMEK İSTEMEK YAPMAK KAZANMAK

 İşte hayatın 4 anahtar kelimesi. Bu 4 anahtar kelimeyi yaşadıkça değerini fark ederiz ve bu 4 kelimeyi bir potada eritiriz. Mutluluk deriz. Yapmazsak kazanamayız, istemezsek yapamayız, bilmezsek isteyemeyiz. Ama bazen de ters işler yaparız bir şeyi bilmeden isteriz veya istemeden yaparız veya yapmadan kazanırız.

Hayatın garip gizemli yüzleridir bunlar. Kimi para içinde yüzer kalabalıklarda yalnızdır, kimisi de çulsuzdur ama hayat mücadelesinde tek başınalığı dostlarıyla desteklenmiş ve hatırı her şeyin üzerinde tutulmuştur. Kimi ellere sıkıştırdığı bahşişlerle, rüşvetlerle iş yürütürken kimisi de yolladığı hatırı sayılır bir Selam ile işleri yürür. Kimi sağlıklı vücuduyla kahve köşelerinde sabahtan akşama pişti, okey masalarında pinekler. Kimisi de tek koluyla veya tek bacağıyla veya güçsüz vücuduyla bir çok başarıya imza atar.

İşte hayatın anahtarı bu 4 kelimeyi idrak edebilmek çok önemli. Bilmeliyiz, istemeliyiz, yapmalıyız ve kazanmalıyız. Bir şey yapmadan hayatta kazanabileceğini zannedenler hayalperestlerdir. Bilmeden isteyenler ise tam bir tombalacıdır. Ama hayat bir tombala oyunu değildir.Bazen de istemeden yaparsın veya yaptığını istemezsin aslında ama yaparsın. Bunlara da KADER MAHKUMU demek doğru olur sanırım.

Hayattaki tüm başarılarımıza bakalım bu 4 anahtar kelimenin ahenkli uyumlu olduğunu görürüz. Veya hayatımızdaki başarısızlıklarımıza bakalım bu 4 anahtarı doğru kilitlere sokmadığımızı ve mutluluk kapısını açamadığımızı görürüz. Bilgiye dayanmayan fikirler sadece kuru bir zan dan ibarettir. Hayat yolumuzu zan taşları ile donatmayalım. Kesin bilgiye dayanan kilometre taşlarımız olmalı bizim.  Bunun da yolu kitap ve okumaktır. Sonra da düşünmek ve yapmak.

Farkı fark etme kabiliyeti bulunmalı bir zihinde. Un, tuz, şekerin hepside beyazdır ama tadları, nitelikleri farklıdır. Kendi hayat tecrübelerimizde kendimize özel idraklar süzmüş olabilmeliyiz bu hayatta. Kendi yaşadıklarımızdan ve çevremizde yaşananlardan ibretler almalıyız. Mesire yerinde kasnak atışından 10 paket sigara kazanmış bir tiryakinin sevinci olmamalı yüzümüzde aksine çocuğuna bir kitap almış anne babanın bilinci yansımalı gözlerimize. 4 anahtarı doğru yerde kullanmıyorsak ve açılmayan kapıyı tekmeliyor hatta küfrediyorsak bu bizim cahilliğimizi gösterir vesselam.

06 Şubat 2010 Cumartesi

UĞUR ÖZALTIN

Bir cevap yazın