Oca 08 2010

CHP’nin Sigara Yasağı Teklifi Değerlendirilmelidir!

Published by at 00:05 under Ahmet FİDAN (Yrd.Doç.Dr.)

yazdır / print
Hükumetin, bir taraftan kamu sağlığını koruyacağım derken, bir taraftan da mekan işletmecilerini zaten kronik hale gelmiş ekonomik krizin içine hapsetmesi katlanılabilir veya mazur gösterilebilir bir durum değildir. Öte yandan, bir çözümleme, mutlak surette en iyi çözümleme olmak zorundadır. Çözümleme ile, sigara kullanmayanların hak ve sağlığını korurken, sigarayı şu ya da bu nedenle kullananların kullanma özgürlüğünün (kullanmayanlara zarar vermeyecek düzenlemelere gidilmeksizin) engellenmesi veya yasaklanması düşünülemez.

4. Murat mantığıyla, sigarayı yasakladım oldu bitti mantığı hiç bir akıl ve izan sahibinin kabul edeceği çözüm değildir. Bir taraftan kapalı mekan işleticileri kış ayının ortasına geldikçe kan ağlamakta, bir taraftan da içi boşalan mekanları gören insanlar bu boş mekanlara girmek isetememektedir. Müşteri müşteriyi çeker mantığıyla bu esnaflar açısından gittikçe kötüye giden bir durumdur.

Sigara kullanan kişilere sigara kullanacakları kapalı mekanların temin edilmemesi işin hak ve özgürlük boyutu iken, işleticilerin/mekan sahiplerinin  müşteri kayıpları işin ulusal ekonomi boyutunu ortaya koymaktadır.

Hükümetin bir taraftan ağır zamlarla vatandaşın belini bükmesi, sabit gelirlinin bu zamlara paralel olarak maaşlarının artmaması, esnafın ise, böyle dayatmacı çözümlerle gelirden mahrum bırakılması 2. yılını doldurmakta olan tek başına iktidarda olan bir hükümete yakışmayacak kötülükte/seviyede uygulamalardır.

Bu uygulamadan bir an önce dönülmelidir. CHP’li sayın Hacaloğlu’nun bu önergesine katılmamak mümkün değildir. Umarım ve dilerim ki, kamuoyu Sayın Hacaloğlu’nu desteğiyle yalnız bırakmaz.

Muhalefetin, iktidarın her icraatına tukaka dememesi gerektiği bir erdemlilik ve gereklilik olduğu gibi, iktidarın da muhalefetin her getirdiği öneriyi görmezden gelmesi veya icraat gündemine almaması ayrı bir hatadır.

Not
Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.com, http://www.kamudanhaber.com, http://www.haberanaliz.net, http://www.siyasalforum.net, http://www.gunesgazetesi.net, http://www.gercekgazete.web.tr, http://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

2 responses so far

2 Responses to “CHP’nin Sigara Yasağı Teklifi Değerlendirilmelidir!”

  1. mesuton 08 Oca 2010 at 01:43

    Gercekten de çok güzel konuya deginmişsiniz hocam… İktidar olsun muhalefet olsun eger bir konu hakkında çözümleme yapacaksa eger;iş yaparken derinlemesine irdelemesi gerekmektedir… Çünkü; yapılan düzenlemeler tek taraflı ve sadece bir zümre düşünülerek yapılıyorsa burda sistem çöker ve eşitilk kavramı yıkılmış olur… Demokrasi ve özgürlükler kısıtlamalarla değil bilakis iki tarafın hoşnut olacağı şekilde yapılmalı…. Emeğinize ve yüreginize saglık gerçekten… Yazılarınız bizi gerçekleri görmeye ve sorgularken de düşündürmeye ittiği için size şahsım olarak ayrıca teşekkür ederim sayğılarımla…

  2. Uğur ÖZALTINon 08 Oca 2010 at 11:18

    12 yıldır sigarayı bırakmış içmeyen birisi olarak ben bu yasağın belkide hükümetin yaptığı işlerden en hayırlısı olduğu kanaatindeyim

    Bu yasak vesile olurda millet sigara illetinden kurtulur belki

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.