Eyl 28 2008

İstanbul’a ‘Metrobüs’ Değil ‘Monoray’ Uygun Olurdu!…

yazdır / print

Cuma günü bir dostumun iftar daveti için Kalamış’tan Beylikdüzü’ne gitmek üzere 18.00 de arabamla yola çıktım. Boğaziçi Köprüsü’nü kullandım. Beylikdüzü Kaya Ramada Oteline vardığımda saat 20.45 olmuş, iftar yemeği dağılmıştı. Bu kadar zamanda Istanbul’dan Ankara’ya gidebildiğimi hatırladım, İstanbul ve İstanbullu için üzüldüm.

Avcılar Zincirlikuyu arası Metrobus için yolun ortasına açılan 2 şerit mevcut yolu daraltmıştı. Ambulans, İtfaiye, Polis ve benzeri geçiş üstünlüğü olan acil durum araçları için Emniyet Şeritleri ise toptan iptal edilmişti.

Ortadaki özel kulvarlarında herhalde birbirlerini geçme imkanı olamadığından olacakki, bazı kesimlerde Metrobüsler 5-6 lı gruplar halinde bir öndekinin hareketini bekliyordu. Metrobus’e henüz binmediğim için o tarafta işler nasıl gidiyor bilemiyorum. Ancak bazı şikayetler duyuyorum.

Başkan’ım Dr. Topbaş İstanbul ulaşımını rahatlatmak için çırpınıp duruyor. Günde 600 araç yeni plaka alıp yollara dökülürken Başkan’ımın işi zor. Ama İstanbul zor bir Metropol. Başkan’ım aday olurken bu keyfiyeti biliyordu. Bence Başkan’ımın sıkıntısı doğru projeleri yakalayamamak. Her beyanatında Çevreci Raylı Sistem diyor ancak bunlar sözde kalıyor. Icraatta İstanbul’a yeniden çevreyi kirleten otobüsler yüklüyor..

Nitekim, İstanbul ulaşımı ve kavşaklar için IBB nin harcadığı kaynaklarla yeni bir kent kurulurdu, ancak İstanbul da ulaşım her gün daha da kötüleşiyor.

Başkan’ım Metrobüs yerine aynı güzergahda havada tek kolon üzerine giden Monoray sistemi kurmayı akıl edebilseydi Istanbul’ a ve İstanbullulara aşağıdakileri kazandırmış olurdu:

1.       Monoray gidiş-geliş tek kolon üzerine oturan 2 kiriş ve 2 ray kullanabildiğinden mevcut yollar daralmayacaktı,

2.       Metrobusün özel  kulvarlarını yapabilmek için köprülerde genişletmeler gerekmeyecekti,

3.       Elzem bir ihtiyaç olan emniyet şeritleri iptal edilerek çağdışılık tekrar davet edilmiyecekti.

 

4.       Monoraylar çevreci olduğundan Metrobuslerin neden olduğu hava kirliliği olmayacaktı,

5.       Yüksekten giden Monoray da insanlar etrafı seyrederek seyahat edebilecekti,

6.       Monoray daha hızlı ve ekonomik olarak inşa edilebilecekti,

7.       Monoray yolun ortası aksı ile sınırlı kalmayacak, istediği yerlerde yanlara atlayabilecek, yol güzergahını terkedebilecekti,

8.       Estetik olarak çok daha çağdaş olacaktı…..

Bu sistemi Malezya bile çoktan yaptı. Kuala Lumpur’a gidenler görmüşlerdir.

Ben bunları Başkanlığa aday olduğum 1994, 1999, ve 2004 yıllarında anlatmıştım. Seçim afişlerime koymuştum.

 

No responses yet

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.