Şeytan Kulağına Domdom Kurşunu!

yazdır / print
Domdom kurşununu şeytan kulağına uçurmadan evvel domdom kurşununu izah etmek gerek.

Aşık Mahsuni Şerif yalın diliyle bu kurşun üzerine döktürmüş dizelerini. Tatlısesin yanık ve güçlü sesi her ne kadar kıvrak ve hareketli bir ritim katsa da, Aşık Mahsuni Şerif’e bu dizeleri yazdıran 12 Eylül Siyasal gelişmeleri ve Askeri darbesidir. Bu gün konuyu siyasate sokmadan burada siyasetten hızlı bir çıkış yaparak şu bizim domdom kurşununa dönelim.

Domdom kurşunu öyle herkesin tiye aldığı salakça veya şamalakça bir kurşun değildir aslında. Anlı şanlı domuz kurşunudur. Fişeğin içinde büyük bilye büyüklüğünde çelik küreler olduğu için domdom kurşunu denilmiştir. Fişeğin içine böylesi büyük bilyeler konulmazsa belli mesafe uzaklıktan vurulmak istenen derisi kalın yaban domuzunu öldürmek mümkün değildir.

“Şeytan kulağına kurşun” ise halk arasında, bulunulan durumdan memnuniyeti, olası farazi durumun ise asla ve kat’a istenmediğini ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. “Allah korusun!”, “Maazallah!” vb. tabirlerin yerine kullanılır.

Eee, gelelim sadede. Şeytan kulağına domdom kurşunu tabiriyle neyi kasdetmiş olabileceğimi ön açıklamalardan sonra tahmin edebilirsiniz. Allah korusun, Maazallah gibi tabirleri parantez içine alıp üzerine kare işareti koyarak şiddetini üssü iki olarak ifade etmek istemekteyim. (Allah Korusun)2

Şeytan Kulağına Domdom Kurşunu veya Ahmet Fidan’ın Yasaları:

(Bu yasaların hiç biri Murphy Yasalarından Değildir. Belki de Yerli ve özgün yasalardır.)

1. Bir kişi bir işi yapmak isterse onlarca sebep, istemezse yüzlerce bahaneyi rahatlıkla bulur. Bir işi yapmak istemeyenlere neden sorusunu sormanız sizin zaman kaybınızdan başka birşey değildir.

2. Aynı anda üç dört eşyayı birden taşımak isteyebilirsiniz. Böyle bir düşünce aklınızdan geçer geçmez derhal unutun. Çünkü mutlaka onları taşırken birisi düşecek veya sağa sola çarpıp çevreye zarar vereceksinizdir. Şeytan kulağına domdom kurşunu!

3. Bilgisayarda çok önemli bir yazı veya çalışma yapıyorsanız, mutlaka elektirik kesilecek veya bilgisayar kitlenecek ve yaptıklarınızın hepsi silinecektir. (Bunun için her beş dakikada bir ya yaptıklarınızı kaydedin ya da otomatik kayda alın) Şeytan kulağına domdom kurşunu!

4. Çamaşırsuyu, klorak, hipo veya ağartıcı kullanacaksanız, mutlaka o üzerinizde veya çevrenizde bir yere dökülüp boyasını alacaktır. Şeytan kulağına domdom kurşunu!

5. Birilerinin yanında bir cihaz veya aleti çok güzel kullanıyorsanız veya (hava atacağınız şekilde) gıcır, acenteden çıkma bir ürün kullanıyorsanız hava atmaya cesaret etmeyin çünkü tam kendinizi, aracınızın  gösterişini yapacağınız moda sokacağınız anda ya araç bozulur veya kaza yaparsınız veya bir yerlere çarparsınız. Böylesi hava atma düşüncelerinin aklınıza gelmesine fırsat vermeyin veya aklınıza gelse bile hızınızı azaltın veya yavaşlayın veya mümkünse dukaksayın. Şeytan kulağına domdom kurşunu!

6. Eğer pimpirikli veya fazla dikkatli birisiyseniz, evden veya ofisten çıkmadan önce (tekrar içeri girip bunları kontrol etme endişenizden dolayı) şu dört şeyi kontrol etmeyi asla ihmal etmeyin. Elektirikli veya gazlı yanıcı cihazlar kapalı mı, musluklar kapalı mı, pencereler kapalı mı, (dışarıda kalmamanız için) anahtarı aldınız mı? Şeytan kulağına domdom kurşunu!

7. A tipi (dominant) kişiliklerden yaptığınız çok güzel bir iş veya başarıdan dolayı övgü veya beğeni beklemeyin, yapmazlar, boşuna kendinizi strese sokarsınız hasta olursunuz, Şeytan kulağına domdom kurşunu!

Üç madde daha ekleyecektim ama Ahmet Fidan’ın 10 Kuralı ismini koymak istemedim şimdiden. Nazar değmesin diye. (Elem tere fiş, kem gözlere şiş))) Bu başlıklı başka bir yazı daha yazacağım. Beni izleyin veya takip edin anacığım.

Pazar kahveniz bol köpüklü, dikkatleriniz tetikli olsun. Sağlıcakla kalınız.

Not:
Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.com, http://www.balikesirbirlik.com http://www.kamudanhaber.com, http://www.haberanaliz.net, http://www.siyasalforum.net, http://www.gunesgazetesi.net, http://www.gercekgazete.web.tr, http://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Bir cevap yazın