Büyükşehire Otopark Sorunu İçin Mekanik Otodolaplar…

yazdır / print

Otopark Sorunu İçin Otodolaplar

Prof.Dr. Ahmet Vefik ALP

Başta İstanbul, Ankara, Izmir olmak üzere otopark sorunu başımızın belası….

Kahyalar, değnekciler halen egemen. Lüks yerlerde Belediye görevlileri sokak kenarlarını bellemiş güniçi para kesiyor ve yola parkı legal hale getiriyorlar. Otopark ücretleri ise fahiş.

Çekiciler araç topluyor zengin kesimlerde. Bilinmeyen bir parka atıyor. Gidip arabanızı bulmak size kalıyor. Bu uygulanmada bana pek çağdaş gelmiyor..

Kaldırımlara park edenlerle baş etmek ayrı bir sorun.

Yolun bir veya iki tarafına parkeden araçlar olmasa esasında birçok kesimde yollarımız geniş. Kent içindeki tıkanıklığın bir nedeni de yol kenarına park edip akış şeritlerini toptan kapatan araçlar.

Dar sokağa park etmiş araçlar yüzünden itfaiyenin yangına gidemediğine çok şahit olduk. Beyoğlu nda bir adamcağız balkonunda yanıp ölmüştü itfaiye yi beklerken . Basındaki resimlerini hatırlıyorum.

Özetle Büyükşehirlerimizde otoparklar çok yetersiz.

Birçok çözümü tartışıyoruz. Yeni yapılan binaların altına otoparkı yönetmelikle şart kıldık, ancak ne kadar uygulanıyor tartışma konusu. Okul veya kamu binalarının bahçelerinin altına otopark yapmak güzel bir fikir olabilir, ancak uygulaması zaman istiyor. Daha birçok fikir var.

Ben İstanbul için majör bir proje geliştirmiştim:

Haliç in altına, Unkapanı ve Galata köprüleri arasına 30.000 araçlık bir otopark projesi hazırlamıştım. Haliç in iki yakasından da girilip çıkılabiliyordu. Taksim-Yenikapı Metrosunu da otoparkın içinden geçirip burada istasyon ve çarşılar yapacaktım. Arabanızı park edip Istanbul’un Yenikapı-Maslak ana aksında metro ile hareket edebilecektiniz. Tarihi yarımada da raba deposu olam illetinden kurtulacaktı. Bu Projem halen geçerli de ben acil ve pratik çözüm olarak  Büyükşehirlerimizin geneline yayılmış Mekanik Otodolapları nı önermek istiyorum.

Ekli resim kendini anlatıyor. Arabanızı getirip bırakıyorsunuz, düşey ve dairesel hareket edebilen mekanik bir kaşık gelip arabanızı alıyor ve dairesel biçimde çok katlı oto dolabının içinde bir katta boş bir deliğe depoluyor. Siz geri gelince de indirip önünüze bırakıyor. Çok az yer kaplayan, ancak çok çok araç alan bu mekanik oto dolapları çağdaş ülkelerde yayılıyor.

Belediye başkan adayı olacak kardeşlerimin dikkatine..

Bir cevap yazın