Söz Uçar Yazı Kalır Diye Başladık

Söz Uçar Yazı Kalır Diye Başladık

yazdır / print

Editörden

Merhaba Kent Akademisi Okurları!

Söz uçar yazı kalır diye başladık dokumaya ilmik ilmik hayat kiliminin nakışlarını.

Hizmet için acelemiz var, neden mi, çünkü hayat çok kısa ve yapılacak çok şey var!

Kent Akademisi dergimiz Test Yayınının Mart sayısında sizlerle.

* * * * *

Adeta ekonomik çıkar olmaksızın hiç bir şey olmaz diyenlere inat, Türk Kültür ve zenginliğinin, Türk ve Dünya literatüründe hak ettiği yeri alması için, sadece ve sadece insanlık için “bismillah” diyerek başladık. Hayra hizmet için.

Online Bilgi İletişim Ağı’mızın diğer yayın organlarında (sitelerinde) olduğu gibi, “Kent Akademisi” dergimizde de nezahet/incelik ve nefaset’i (beğenilirliği) dikkate aldık. Kültürümüz gereği yayın ilkesi olarak elimizden geldiğince ÖZ TÜRKÇE mizi en iyi şekilde
kullanmaya gayret ettik ve etmekteyiz.

Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada insanoğlu’nun kentlere akın etmesi ve bu günler itibarıyla insan nüfusunun yarısından fazlasının kentsel alanlarda yaşıyor olması kentlerin ve kentsel değerlerin ne kadar önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle sadece
Türkiye için değil bütün bir insanlık için kentlerdeki yaşam kalitesinin insani boyutlarda sürdürülebilmesi, artı değerlerin artırılıp eksi dışsallıkların bertarafı / yok edilmesi için bütün bunlara önce ulusal sonra küresel bir gözle bakmayı gerektirmektedir.

Kent akademisinde yer yer çok farklı alanlara kayılabileceği gibi, yazı türleri veya kategorileri olarak içinde “insan” öğesi olan bütün kategorilere yöneldik.

İleride yayın konseptimizde ve/veya yayın politikamızda genel eğilimler harici fazlaca bir değişiklik olmayacaktır. Ne var ki en başta söylememiz gereken husus, kategorilerin yayın yılları ilerledikçe daha çok daralacağı ve gittikçe toplumbilimsel anlamda kent yönetimi ve kent kültürü alanına doğru yöneleceğini söyleyebiliriz.

Daha bu günlerden, dergimizde işlenen konuların akademik bir disiplin içinde olmasına gayret edeceğiz. Pek tabi ki ilerleyen zaman dilimlerinde derginin imkanlar ölçüsünde aylık hakemli bir yayın olmasına gayret edeceğiz.

Bu günlerdeki gayretimiz, yarınlarımızın garantisi olacaktır.

Esenlik ve barış dileklerimizle.

Bir cevap yazın