Etiket arşivi: taziye

Editörlerimizden Prof.Dr. Filiz TAVŞAN’ın Babası Aramızdan Ayrıldı

TAZİYE
ICAM Network Yönetim Kurulu üyesi ve Yayın Grubumuz editörlerinden, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof.Dr. Filiz TAVŞAN‘ın babası ebediyete göç etmiştir.
Hocamıza ve kederli ailesine KENT AKADEMİSİ ailesi olarak sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
YAYIN KURULU adına
Dr. Ahmet FİDAN

Mardin Katliamı

Mardin’in Mazıdağı Bilge Köyü’nde bir  düğüne kimliği belirsiz kişilerce yapılan saldırıda 44 kişi hayatını kaybetmiştir.

Evrensel bir bela olan terörü bir kez daha lanetliyor, masum halkımıza yapılan saldırıda hayatını kaybeden  vatandaşlarımıza BİLGİ AĞI ailesi olarak baş sağlığı, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.

Göğü Yumruklayanlar

Sıkıntıların, insanı olgunlaştırdığı ve insan-ı kamil olma noktasında bir merhale kat ettirdiği düşüncesi hem yaşayan kültürümüzde hem de tasavvufta önemli bir yer tutmuştur. İnsanın, mercekle büyütülmüş hali olan devlet için de bu böyledir kanaatini taşıyorum. Ciddi sıkıntıları, birlik ve beraberlikle aşan insanın büyütülmüş hali devlet, devlet-i kâmil olma noktasında çok mesafeler Okumaya devam et

10 Kasım

Nevval SEVİNDİ

ORTA YOL

Bir ulus devlet inşa eden, yüzyılın dehaları arasında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu M.Kemal Atatürk 70 yıl önce aramızdan ayrıldı. Bugün onun ideallerini günümüzün şartlarıyla sentezlemeliyiz. Üreteceğimiz yeni çözümler Türk Rönesansını dünya sahnesine gururla taşıyacaktır. “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünün önemi kimliğimiz ve varlığımızla T.C. içinde olmamızın gururunu taşımaktır. Bütün renkleriyle Türkiye önemli bir kültür hazinesidir.Bunu anlamak,araştırmak ve çalışmak görevimizdir.
Türkiye bir milletin iradesinin nelere kadir olduğunu lideri M.kemal Atatürk’le dünyaya göstermiştir.
Ruhu şad olsun.
Nevval Sevindi

Neden Minnettarız!

EDİTÖRDEN

Büyük Atatürk, silah arkadaşlarıyla ve Yüce Türk Milletiyle yurdumuzu düşmanlardan temizleyerek genç ve dinamik bir ülke kurdu. Bununla da kalmayarak yeni kurduğu Cumhuriyeti hızla kalkındırarak yüz yılın devlet adamları arasında en önde yerini aldı.
10 Kasım Atatürk'ü Anma• BUNLAR HERKESİN BİLDİĞİ VE TARİH KAYITLARINDA YAZAN BİLGİLER.
• Neden Minnettarız?
Çünkü ülkemizin dört bir yanına çiçek bahçesi gibi fabrikalar ekti, Okumaya devam et

Fazıl Hüsnü Dağlarca

Nur ERSEN

HADDİNCE

TÜRKÇEM BENİM  SES BAYRAĞIM

demişti değerli şair Fazı Hüsnü Dağlarca… Cumhuriyet dönemimizin en önemli şairlerinden FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA böbrek yetmezliğinden tedavi gördüğü hastanede, 94 yaşında hayata gözlerini yumdu.

26 Ağustos 1914  yılında doğmuş olan FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA  yazı hayatına 13 yaşında iken Adana’da bir gazetede açılan öykü yarışmasında birincilik alarak başladı.  Daha sonra şiirleriyle ünlenen sanatçıyı biz “MUSTAFA KEMALİN KAĞNISI” adlı şiiriyle tanıdık ve bu şiir hep hafızamıza kazılı kaldı. Kurtuluş savaşı sıralarında Okumaya devam et

Büyük Usta Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı Kaybettik!

 EDİTÖRDEN

“Dağlar erimekte bir bir hemencecik yanıbaşımızda,

Yüreklerimiz buruk, bedenimiz üşümekte tir tir,

Ve, bir bir giden değerlerin ölümüyle.

Fazıl Hüsnü Dağlarca Ustayı Kaybettik

İşte büyük ustayı kaybettik. 15 Kasım 2008 tarihinde. Özellikle geçmedik haberi, bakalım kimlerden ne sesler çıkacak diye. Tıpkı Türkiye manzarası gibi. Eserler ortada, yılların kristalleştidiği ürünler içimizde, yeri geldikçe söz edilen ama ölümü bile es geçilen acı gerçeği paylaşıyoruz bu gün sizlere.

94 yaşındaki şair Dağlarca kronik böbrek yetmezliği ve kateter enfeksiyon sebebiyle hastanedeydi.  15 Kasım saat 16.50 itibariyle vefat ettiğini söyledi.

Büyük Usta Hakkında Kısa Bilgi:

26 Ağustos 1914 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Dağlarca, Okumaya devam et

Bir Şehit Gazeli de Ben Yazmak İstemiyorum Memedim!

Çok geçmedi hatırlarsınız.

22 Ekim 2007 tarihinde aşağıdaki ağıt gazeli yazmıştım, şehit haberlerini izler izlemez televizyonlarda. Ve bu ay bütünüyle terörü lanet mitingleriyle geçmişti bütün yurrta. Mitinglerde de ben haberler bitmeden peçeteye yazmış olduğum bu duyguları paylaşmıştım kürsüden binlerce heyecanlı topluluğa. Yine başka bir tarih, ve yine tarih tekerrür etmekte. Yine analar üzüntülü, yine bizler buruk ve matemlerdeyiz.

Bir Şehit Gazeli de Ben Yazmak İstemiyorum Memedim!!! Okumaya devam et

Bu Gün Rüştü ZORLU ve Hasan POLATKAN idam Edildi!

16 Eylül 1961 tarihinde, Menderes hükümeti Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan İmralı adasında idam edildiler.

Bir zamanlar bu ülkede idam cezası vardı diyecek kadar çok zaman geçmedi aslında. O kadar zaman geçse, kimsenin idam edilmemesine alışık olduğumuzdan dolayı yadırgarız. Ama bahsini ettiğimiz kişiler Türkiye Cumhuriyetinin en başta Başbakan, (Adnan Menderes ki o da aynı yıl idam edilmişti) Dışişleri ve Mailye bakanlığını yapmış kişiler. Okumaya devam et